Őrizetben Kadhafi rettegett kémfőnöke is
A líbiai titkosszolgálat egykori vezetőjét, aki ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki, az ország déli részében fogták el – erősítette meg az Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) egyik illetékese.
Ahmed al-Hamduni tábornok elmondta, hogy az emberei helyi lakosoktól kapott értesülések alapján körülvették Szenússzi nővérének a házát a Tripolitól 500 kilométerre délre fekvő Birak közelében.
A 62 éves Szenússzit, Kadhafi sógorát egy párizsi esküdtbíróság 1999 márciusában életfogytiglani börtönre ítélte az UTA francia légitársaság gépe elleni merényletben való részesség vádjával. A DC–10-es típusú gép elleni támadásban 1989-ben százhetvenen haltak meg Niger felett.
Szenússzi rettegett alakja volt Moammer Kadhafi 42 éven át hatalmon lévő rezsimjének Líbiában. A nigeri incidensen kívül a keze benne volt az 1988-as Lockerbie-merényletben is, amelynek értelmi szerzőjét, Abdelbaszet al-Megrahit ő szervezte be a feladatra – mindketten a nagyhatalmú megarha törzs tagjai –, de őt tartják felelősnek az 1996-os Abu Szalim-i mészárlásért is, amelyben egy tripoli börtönlázadás során 1200 embert gyilkolták le.
Egybehangzó nyugati, líbiai és arab források szerint Szenússzi „alvilági” figura, aki szívesen vesz részt személyesen is a politikai foglyok kínzásában és vallatásában. „Soha nem tudhattad, hányadán állsz vele” – emlékezett vissza rá májusban egy nyugati diplomata. „Hajlamos volt a dühkitörésekre. A tárgyalásokon neki bármikor belefért egy-egy kemény kiszólás a Nyugat ellen, úgyhogy a végén elkezdted azt hinni, hogy nem szorult belé egy csepp ráció sem. Azt hiszem, minden szörnyűségben főszerepet játszott, amelyet Líbiában elkövettek.” Egyes infomációk szerint Szenússzi 2003-ban merényletet szervezett az akkori szaúdi koronaherceg, Abdullah ellen, 2006-ban pedig őt bízták meg azzal, hogy befolyásos nyugati politikusok és közszereplők előtt felépítse az „új Líbia” imázsát. Amikor idén februárban kitört a forradalom, ő adott parancsot a bengázi tüntetők elleni véres hatósági fellépésre. A rezsim többi tagjához hasonlóan állítólag szerte a világon kiterjedt üzleti érdekeltségei voltak.
Szombaton Kadhafi fiát, Szeif al-Iszlámot fogták el ugyanebben a térségben. Ellene érvényes elfogatóparancsa június 27. óta van a hágai székhelyű ICC-nek.