Orbán az orosz konzervatizmussal ismerkedik

Nem konkrét személyeket, hanem pártokat hívott meg az Egységes Oroszország (JeR) a párt szombati, szentpétervári konferenciájára, amelyen az Európai Néppárt (EPP) alelnökeként jelen lesz Orbán Viktor is.

– A pártvezetés kiküldte a meghívókat, ez után a pártok maguk döntötték el, hogy kit küldenek az ülésre, ez általános gyakorlat – mondta lapunknak Andrej Klimov, a duma külügyi bizottságának helyettes vezetője. Klimov megerősítette, hogy Vlagyimir Putyin kormányfő – aki a JeRt párton kívüliként vezeti másfél éve, és az ülésen felmerülhet a taggá válása is – valamint Dmitrij Medvegyev államfő is jelen lesz. Hivatalosan azonban egyikük programjában sincs tervben személyes találkozó Orbán Viktorral vagy más külföldi párt vezetőjével. – Egy ilyen megbeszélés azonban nem ellenkezik a fizika törvényeivel – jegyezte meg Klimov talányosan, fenntartva a személyes találkozó esélyét, amely ebben az esetben inkább az EPP alelnökének szólna.

Putyin pragmatikusságát ismerve azonban még az sem lenne meglepő, ha a Fidesz vezetőjeként tárgyalna Orbánnal a JeR vezetése. Igaz, a Fidesz többször borzolta Moszkva kedélyeit, először, amikor a Jugoszlávia elleni NATO bombázások idején nem járult hozzá, hogy Magyarország területén áthaladhasson egy Belgrádnak szánt orosz humanitárius vasúti szállítmány. Az orosz fél emlékszik a Fidesz állásfoglalására a Déli áramlat ügyében is, amelyet a kormányzásra készülő ellenzéki párt Magyarország függetlenségét veszélyeztető projektnek titulált. De arra is – bár a Fidesz ezzel nem volt egyedül –, hogy a grúz–orosz fegyveres konfliktust Orbán az 1956-os szovjet beavatkozáshoz hasonlította, a nyers erőpolitika birodalmi szemléletű érvényesítésének nevezve az akciót, amelyről ma már az EU-ban is óvatosabban nyilatkoznak, elismerve a grúz elnök, Mihail Szaakasvili felelősségét is a tavalyi összecsapásban. Ha azonban Moszkva a Fidesz vezetőjében – akit az orosz vezetés is a magyar kormányfői poszt legesélyesebb várományosának tekint – hasonlóan pragmatikus partnerre talál, a felek megtalálhatják a közös hangot.

A konferencia egyébként az „orosz konzervativizmus" jegyében telik. „Az oroszt hangsúlyoznám, mert ezzel igazoljuk, hogy nem valamiféle másolatról van szó, ez a mi saját ideológiánk – jelentette ki a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek a párt legfelső tanácsának elnöke. Borisz Grizlov szerint az új program elválaszthatatlan a szuverén demokrácia gondolatától is. A kifejezést még Putyin elnöksége alatt dobta be a köztudatba Vlagyiszlav Szurkov, az elnöki adminisztráció helyettes vezetője, aki Dmitrij Medvegyev tavalyi elnökké válása után is megőrizte pozícióját. Grizlov kiállása a sajtóban a „Kreml főideológusának” titulált Szurkov szavai mellett azért sokatmondó, mert Medvegyev még elnökké választása előtt kijelentette, hogy veszélyesnek és feleslegesnek tart mindenféle jelzőt aggatni a demokrácia szóra.

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin 2006-os budapesti kézfogása
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.