Orbán után felüdülést hozott Tusk az EP-be

Végre valaki, aki nem hasonlítja Moszkvához Brüsszelt – hangoztatták többen is az Európai Parlament strasbourgi ülésén, miután Donald Tusk lengyel kormányfő megtartotta beszédét, amelyben bemutatta az országa által vezetett következő fél év céljait. A képviselők lelkes tapssal fogadták.

„Foglalj helyet. Kezdd el a mesét szépen./Mi hallgatunk és lesz, aki csak éppen/néz téged, mert örül, hogy lát ma itt/fehérek közt egy európait.” Ha az európai törvényhozóknak eszükbe jutott volna, hogy József Attila magyar költő e sorokkal üdvözölte Thomas Mannt 1937-ben, talán idézték volna szerdán délelőtt, de ha nem idézték is, a frakcióvezetők, s a megszólalók e vers szellemében nyilatkoztak meg azután, hogy Donald Tusk az unió új féléves soros elnökeként elmondta beszédét a strasbourgi parlamenti épület plenáris ülésén.

Lelkesen és fenntartás nélkül, a megelőlegezett bizalom jegyében fogadták az Európai Parlamentben szerdán reggel Donald Tusk lengyel kormányfőt. Beszédét szintén nem zsúfolt ház hallgatta, ahogy előző nap Orbán Viktort, a magyar elnökséget búcsúztató magyar miniszterelnököt sem hallgatták túl sokan. Azért az érdeklődés komolyabb volt, a hangulatban érzékelhető különbséget tapintani lehetett. 

A lengyel kormányfő nem részletezte a programját, csupán hitet tett Európa mellett. Pontosabban, arról beszélt, miért hisz Európában, s miért hisz a lengyelek elsöprő többsége Európában. Programja lényegét úgy foglalta össze, hogy a válságból sem lehet másként kilábalni, mint több  Európával, azaz mélyebb integrációval, a belső piac dinamizálásával, a biztonság erősítésével és egyben a nyitottság növelésével. Erre azért is van szükség, mert a válság nyomán a nacionalizmus és a protekcionizmus iránti vágyakozás is erősödik, ám az európai történelem ezer példával szolgál, miért vezet ez zsákutcába. S hitet tett Európán belül az alapvető szabadságjogok, ideértve a sajtószabadság érvényesülése mellett, mindezt anélkül, s ezt hangsúlyozta is, hogy bárkit kioktatni óhajtana.

A részletekbe csak annyiban ment bele, hogy kifejtette: a biztonságot általánosan értelmezi, vagyis az energia- és nyersanyagellátástól a katonai biztonságig, ideértve a külső határok megerősítését, de a belső határok nyitva tartását. Ha a külső határok védelme jól működik, akkor viszont az unió bátrabban nyithat azok előtt, akik itt akarnak élni és dolgozni, vagy a csatlakozni óhajtó országok előtt, miközben folyamatosan törekednie kell a keleti szomszédság javítására is. Etekintetben elsősorban Ukrajnára gondolt.

Minthogy kiéleződött a vita a magyar elnökség alatt a schengeni rendszerről, Tusk a polgárok szabad mozgásának garantálását megőrzendő alapértéknek nevezte, amire külön is nagy tapsot kapott. Aminthogy a nyitó- és a záróbeszédét is lelkes taps fogadta, s nyilatkozatainak egyes elemeit külön is ünnepelték a képviselők, akik a szerda reggeli ülés megnyitása előtt szinte tolongtak, hogy kezet rázhassanak a lengyel kormányfővel.

Éles kontrasztban állt mindez Orbán Viktor keddi, a magyar elnökséget az EP-ben is lezáró megjelenésével, és különösen a januári nyitányával. Kedden a magyar miniszterelnököt szinte üres ház fogadta, a frakcióvezetők egy része meg sem jelent, vagy nem szólalt fel, az ülésteremben a képviselőknek tizede, ha feltűnt.

Ezzel szemben szerdán Tuskra sokkal többen voltak kíváncsiak, s a nagy politikai csoportok vezetői eleve bizalmat szavaztak a lengyel elnökségnek, amelynek várható munkájáról José Manuel Barroso bizottsági elnök is elragadtatással beszélt, miközben a vitát az Európai Parlament lengyel elnöke, Jerzy Buzek vezette. S Barroso mögött Janusz Lewandowski lengyel uniós költségvetési biztos foglalt helyet, aki a figyelem középpontjába kerül, hiszen a lengyel elnökség egyik legnagyobb feladata lesz, hogy az EU 2014-2020-as költségvetési időszakáról előterjesztett javaslatról a vitát a tagországok körében megkezdje, s egyeztesse a parlamenttel  

S miközben Orbán Viktor európai parlamenti szerepléseit beárnyékolták a kétharmados törvénykezéssel kapcsolatos európai kétségek, Donald Tusk esetében ilyesmi lényegében fel sem merült. De akadtak figyelmeztető jelek: minthogy Lengyelország parlamenti választásokra készül októberben, például a Jog és Igazságosság párt európai képviselői már feszegetni kezdték, mit hozhat a kormányválság az elnökségi programban, s más lengyel felszólalók is mintha korai kampányba kezdtek volna. Ám Tusk leszerelte őket, mondván, a demokrácia, az alkotmány szabályai szerint jelölték ki a választások dátumát, s e kijelentés is lelkes tapsot váltott ki.

A keddről szerdára megváltozott hangulat pontos oka tetten érhető azonban egy-két elejtett megjegyzésben. Visszautaltak ugyanis arra, hogy Orbán Viktor soros elnökként Brüsszelt Moszkvához hasonlította. A szocialisták nevében Martin Schultz frakcióvezető – aki előző nap például nem beszélt Orbán beszámolója után – méltatta a lengyel célokat, s örömét fejezte ki, hogy Tusk nem tesz egyenlőségjelet Brüsszel és Moszkva közé. Hasonlóan nyilatkozott a zöldek frakciójának társelnöke, Rebecca Harms is, aki emlékeztette a hallgatóságot arra, hogy kedden a magyar kormányfő a „törvényhozók fejéhez vágott bizonyos dolgokat”, s Brüsszelt Bécshez és Moszkvához hasonlította.

Az Orbánhoz hasonlóan szintén az európai néppárti politikai családba tartozó Donald Tusk fogadtatása gyengíti persze a magyar kormányfőnek azt az érvét, hogy a nemzetközi baloldal folyamatos támadásait kellett visszavernie a magyar elnökségnek.

A vitában az Orbán szavaiból inkább bátorítást merítő euroszkeptikus képviselők élesen bírálták Tusk több Európát sürgető elképzeléseit. De a nagy frakciók teljesen háttérbe szorították őket. S például a liberálisokat vezető Guy Verhofstadt is úgy fogalmazott, hogy a lengyelek kulcsfontosságú időszakban veszik át a stafétabotot, amikor még a régi tagországok némelyikében is erősödnek a nemzetállami nosztalgiák, a nacionalista és populista felhangok, s amely megnyilvánulásokkal szemben fel kell mutatni a kibontakozás útját, amely az amerikaihoz hasonló föderális európai berendezkedés lehet.

A lengyeleknek – akik a magyarokkal szemben elérték, hogy pénzügyminiszterüket az eurózóna tárcavezetőinek tanácskozásaira is meghívják – egyelőre válságot kell kezelniük Görögországban, a frissen nagyon leminősített Portugáliában, vagy a schengeni övezetben, amelyen belül a parlamenti vitában élesen bírált dánok újra ellenőrzik a belső határokat.

Donald Tusk lengyel kormányfő ismerteti európai terveit
Poland's Prime Minister Donald Tusk addresses the European Parliament to present the program of the Polish presidency of the EU for the next six months at the European Parliament in Strasbourg July 6, 2011. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.