Orbán közbenjárását kérik az ukrán nyelvtörvény miatt

Nemcsak sajnálatos, hogy ez megtörténhetett, hanem alkotmányellenes is – kommentálta Gajdos István, a kijevi parlament egyetlen magyar képviselője, hogy a verhovna rada vasárnap eltörölte a 2012-ben életbe lépett, haladó szellemű és az európai értékeket előtérbe helyező ukrán nyelvtörvényt. A dokumentum biztosította a mintegy 150 ezres kárpátaljai magyarság nyelvhasználati jogait az oktatásban és a hivatali ügyintézésben.

Nemcsak sajnálatos, hogy ez megtörténhetett, hanem alkotmányellenes is – kommentálta Gajdos István, a kijevi parlament egyetlen magyar képviselője, hogy a verhovna rada vasárnap eltörölte a 2012-ben életbe lépett, haladó szellemű és az európai értékeket előtérbe helyező ukrán nyelvtörvényt. A dokumentum biztosította a mintegy 150 ezres kárpátaljai magyarság nyelvhasználati jogait az oktatásban és a hivatali ügyintézésben. Ezek betartására nem kötelezi majd semmi az ukrán államot.

E jogokat ezentúl csak ott garantálja a törvény, ahol a kisebbségek aránya eléri az 50 százalékot, ami a magyarlakta vidékek közül – 78 százalékkal – csak a beregszászi járásra igaz. – Alkotmányellenes a lépés, mert az alaptörvény 22. cikkelye szerint nem lehet szűkíteni a meglévő jogokat. Az emberi jogokat érintő jogszabályokat továbbá nem lehet gyorsított eljárásban elfogadni, mint ahogy most történt – mondta Gajdos, aki a hétvégét a kárpátaljai Beregszászban töltötte, ott is értük el telefonon. Így nem szavazott vasárnap a kijevi parlamentben.

Mint mondta, a hét elején utazik vissza, a többi közt azért, hogy ne fogadják el legalább a totális egynyelvűséggel fenyegető nacionalista „ellentörvénytervezetet”, amely átment már a bizottsági szinten. Ennek megakadályozására az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke Orbán Viktor és kormánya közbenjárást is kérte. Mint emlékeztetett rá, a 2012-es nyelvtörvény kulcseleme volt a megállapodásnak, amelyet szervezete Viktor Janukoviccsal mint a Régiók Pártjának (PR) elnökével kötött. Az UMDSZ befutó helyet kapott a kormánypárt listáján. Ezt a mandátumot töltötte be Gajdos, aki az elmúlt napokig tagja volt a PR parlamenti frakciójának (a pártnak nem).

De másokkal együtt kilépett a képviselőcsoportból. „Helytelenítettem, hogy vér folyt a kijevi utcán, és nem tudták a helyzetet tárgyalásos úton megoldani”. Saját jövőjéről a kárpátaljai magyar politikus azt mondja, „nem tartom valószínűnek, hogy a kormánytöbbséghez tartozó képviselő leszek. Minden bizonnyal függetlenként dolgozom tovább”. Gajdos visszautasítja a rivális magyar szervezet, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség állítását, miszerint a kárpátaljai magyarság nevében vett volna részt az „anti-Majdanon”, a Janukovics-párti tüntetéseken. „A Régiók Pártja képviselőjeként szólaltam ott fel” – mondta. 

Az ukrajnai helyzet alakulásáról a magyar képviselő kifejti: még hétfő estig is pozitív várakozások voltak a fővárosban, aznap lépett életbe az amnesztiatörvény is. „Ma viszont fegyveresek járják a kijevi utcát, szélsőségesek a nép nevében lépnek fel bárkivel szemben, hogy megbüntessék. Nagyon rossz a közbiztonság. Sok képviselő félelemből szavaz, vagy távol marad.” – Kárpátalján  a nyelvtörvény eltörlése dacára egyelőre nem látom annak a jeleit, hogy az ottani magyaroknak félniük kellene. De nem igazán európai az, ahogy volt állami tisztségviselőket megszégyenítenek. Ha a leendő kormányban ott lesznek a szélsőségesek, abból semmi jó nem születik a kisebbségeknek – tette hozzá lapunknak nyilatkozva Gajdos István.

Gajdos István
Gajdos István
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.