Orbán „az IMF előtt csúszik-mászik a pénzért”

Al Kamen, a The Washington Post vezető újságírója az In the Loop nevű blogjában ismét Magyarországgal, elsősorban a magyar – amerikai diplomáciai kapcsolatok alakulásával foglalkozik.

Kamen legutoljára tavaly októberben írt a magyar ügyekről, szerinte akkor Orbán Viktor még elég magas lovon ült – szidta a Nyugatot, és dicsérte Kínát, valamint a saját rendszerét -, de azóta változott a helyzet: az EU befagyasztott 650 millió dollárnyi kohéziós támogatást, majd az Európai Bizottság kezdett el vizsgálódni, mivel az új törvényeket antidemokratikusak tartják, és sértik az európai normákat.

Ennek ellenére a Fidesz maradt a legnépszerűbb párt az országban, a nemzeti ünnepen több tízezer ember vonult ki az utcára, és kifejezte támogatását, habár a kormány politikája ellen is körülbelül ennyien protestáltak.

A szerző felidézi azt is, amikor az Orbán-kormány „lakájai” reagáltak a blog egy másik bejegyzésére, amely szerint Barack Obama elégedetlen a kormány antidemokratikus gyakorlatával. A megszólalók akkor azzal vádolták a riportereket, hogy hatásvadász frázisok kitalálásával töltik az idejüket.

A szerző szerint azonban be kell vallani, hogy Orbán összességében eléggé vegyes üzeneteket kapott. Tavaly júniusban Hillary Clinton nyilvánosan megfeddte Orbánt a médiatörvény, a bírói függetlenség aláásása és az ő pártjának kedvező alaptörvény miatt. Ezt tetézte októberben egy diplomáciai tiltakozás.

Aztán Kamen szerint úgy tűnt, hogy a nagykövetség a klientizmus hibájába esett, ami eléggé gyakori a külföldre küldött diplomatáknál. Ilyenkor a diplomata hajlamos szimpatizálni az adott ország kormányával, és extrém esetben el is hiszi, hogy a kormányfő az igazat mondja nekik.

Egy nagykövetségi szóvivő Eleni Kounalakis amerikai nagykövet és Orbán találkozóját annak idején melegnek és produktívnak mondta, habár eredménye nem lett, és hogy a „kormány egy nagyon ritka kétharmados felhatalmazást kapott a magyar néptől.” De a szerző szerint ez nem teljesen így van. Orbán Viktor a szavazatok 53 százalékát kapta meg, egy eléggé gyenge és megosztott ellenzékkel szemben.

Al Kamen szerint azóta úgy tűnik, hogy a nagykövetség talpra állt, és valóban vannak utalások, hogy a magyarok túl keménynek tartják a nagykövetet.

Kamen szerint Washington szemmel tartja az EU-s országokat, hogy sikerül-e megzabolázni az autokratikusan kormányzó Orbánt, aki most „az IMF-nél csúszik-mászik a mentőcsomagért.”  

Ezek után Kamen így fejezi be írását: „Gyönyörű ország, kedves emberek, finom – habár elég nehéz – konyha. Micsoda szégyen.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.