- szögezi le a dokumentum. Az aláírók az egyik legfontosabb feladatnak azt tartják, hogy a polgárok elvárásaihoz és igényeihez igazítsák az uniós szervek és intézmények tevékenységét.
A nemzetközi sajtótájékoztatón a többi kormányfő is kifejtette a véleményét. Orbán Viktor lengyel lapok beszámolója szerint további segítséget kért partnereitől Magyarország déli határainak védelméhez. Erre Robert Fico reagált csupán, aki közölte, hogy Budapest ezután is számíthat a pozsonyi kabinet hozzájárulására. A magyar miniszterelnök szerint az Európai Unió drámai pillanatokat él át, ugyanis Nagy-Britannia kilépése miatt elvesztette globális vezető szerepét. Azért minősült vissza regionális szereplővé, mert az Európai Bizottság a migráció kérdésében a lehető legrosszabb válaszokat adta, és ezzel aláásta az egyik uniós állam tagsági viszonyát.
|
Robert Fico szlovák, Bohuslav Sobotka cseh, Beata Szydlo lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnök a visegrádi országok varsói találkozóján Szecsődi Balázs / Miniszterelnöki Sajtóiroda |
„Most azt kell megmondani, mit kell tennie az uniónak annak érdekében, hogy ismét globális szereplővé válhasson" - idézi az MTI tudósítása a magyar kormányfőt. Cseh kollégája úgy vélekedett, hogy a varsói eszmecsere kellő alapot adott ahhoz, hogy a 27 uniós tagországok vezetőinek szeptember közepére tervezett pozsonyi informális csúcstalálkozóján a visegrádiak egységes álláspontot képviseljenek és kezdeményező szerepet töltsenek be az unió megreformálásában -- hangoztatta Bohuslav Sobotka.
Lapunk megkeresésére Jirí Pehe gyorsértékelésében úgy vélekedett, hogy elsősorban a migránsválság kezelésében továbbra sem egységesek a visegrádiak. A neves cseh politológus szerint erre utal az is, hogy közös közleményük a magyar és részben a lengyel állásponttal ellentétben nem ítéli el sommásan menekültek befogadásának valamilyen önkéntes módját, hanem hangsúlyozza: egyértelmű különbséget kell tenni a valóban rászoruló menekülők, illetve a gazdasági migránsok között. Visszafogott a migránsellenes rétorikájából Robert Fico is, amit a prágai politikai elemző Szlovákia jelenlegi pozíciójával, soros uniós elnökségével magyarázott. Továbbá azzal, hogy kedvező légkört teremtsen a szeptemberi pozsonyi informális uniós csúcstalálkozóhoz, amely előtt egyébként még legalább egyszer egyeztetik álládpontjaikat a visegrádi kormányfők.