Kovács Zoltán az MTI-nek azt mondta, „a magyar kormányt sokszor vádolták Európa-ellenességgel, azonban mostani »proeurópai hozzáállása« is jól mutatja, hogy elszántan és szilárdan hisz az unió által elért eredmények fontosságában, még ha sok esetben másként is képzeli el a kontinens jövőjét". Kovács szerint a hirdetést a londoni magyar nagykövetség helyezte el az újságban. Tudósítónk megkereste a nagykövetséget, ahol nem nyilatkoztak. A szaktárcához, illetve a Miniszterelnökséghez irányítottak bennünket.
A hétfői hirdetés különösen annak fényében érdekes, hogy a csütörtöki Kormányinfón Lázár János még azt mondta, a magyar kormány nem kíván állást foglalni a brit népszavazással kapcsolatban. A hirdetést ekkor azonban már megrendelhették, hiszen szombaton jelent volna meg, csakhogy a britek Jo Cox brit munkáspárti képviselőnő meggyilkolása miatt kampányszünetet tartottak.
– Engem egyáltalán nem lepett meg, hogy a miniszterelnök így szólt hozzá – mondta lapunknak Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet elemzője. Szerinte Magyarországnak érdeke, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradjon, mert kilépésével az unió könnyebben válhatna európai föderációvá. – Orbán jó kapcsolatot ápol a brit miniszterelnökkel, a hirdetéssel ezt a barátságot is akarta erősíteni. Ha a britek a maradás mellett döntenek, a jövőben tovább mélyülhet a két ország közötti „stratégiai partnerség” – jegyezte meg Mráz.
|
A Daily Mail hétfői számának 24. oldala a magyar kormányfő üzenetével |
Londoni tudósítónknak egy neve elhallgatását kérő brit pénzügyi szakértő azt mondta, erősen kérdéses a költséges akció hatékonysága. Azoknak a briteknek a többsége, akik egyáltalán tudnak valamit Magyarországról, szerinte valószínűleg amúgy is a „maradás” mellett voksolnak. Kovács László korábbi szocialista külügyminiszter lapunknak azt mondta, visszatetszést kelthet, hogy éppen a Magyarország önálló döntési jogát indokolatlan mértékben védelmező Orbán Viktor próbál beleszólni egy másik ország választópolgárainak döntésébe. Kijelentésének hitelességét pedig meg is kérdőjelezik korábbi EU-ellenes nyilatkozatai.
– Nekem ez az egész egyszerűen fontoskodásnak tűnik – nyilatkozta lapunknak Andor László korábbi uniós biztos, aki szerint Orbán egyetlen célja, hogy beszéljenek róla. Mint mondta, a briteket hidegen hagyja, hogy mit gondol a magyar kormány.
Kitört a Twitter-háború
„Az azért nem semmi, hogy a szélsőséges Jobbik akarja, hogy maradjunk. Akartok politikai uniót ezekkel?” – értette némileg félre a kormány a briteket az EU-ban maradásra biztató hirdetését Douglas Carswell, az euroszkeptikus UKIP, brit Függetlenségi Párt parlamenti képviselője. Kovács Zoltán kormányszóvivő válasza: „A tudatlanság nem jó tanácsadó”.