Orbánnak inkább nem mertek szólni, de ráültetik a magyarok nyakára a szlovák nacionalistát
A pozsonyi kormányhivatal heteken át nem volt hajlandó kiadni a támogatottak listáját, végül eleget tett a Transparency International Slovensko megkeresésének, amelyben arra hivatkoztak, hogy közérdekű adatokat a kabinet a hatályos infotörvény alapján köteles kiadni. Így derült ki, hogy a kormányfő a párkányi és környékbeli magyarok között nagy felzúdulást kiváltó tervet is támogatta.
„Tiszteletben tartjuk Ludovít Štúr életművét, de a szlovák nemzetébresztőnek nincs semmi köze Párkányhoz, soha nem élt, még rövid ideig sem tartózkodott városunkban. Párkányt szlovákul egykor Parkannak nevezték, csupán 1948-ban, a felvidéki magyarok meghurcolásának és jogfosztottságának idején a szlovák nacionalista kormánybizottság változtatta meg Štúrovóra. Ugyanilyen sorsra jutott annak idején számos más, magyarok lakta dél-szlovákiai település is. Nem sokkal a rendszerváltás után, 1991-ben tartott népszavazáson a helyi lakosok döntő többsége arra voksolt, hogy a város kapja vissza történelmi szlovák nevét, azonban a pozsonyi kormány nem tett eleget a polgárok követelésének" – nyilatkozta Boócz Mária, a szlovákiai magyar társadalmi és kulturális szövetség, a Csemadok párkányi szervezetének elnöke.
Lapunk megkeresésére Vitko Andrea választási fogásnak minősítette a szlovák kormányfő döntését, mely jól jellemzi Fico kétkulacsos politikáját. „Idehaza gyakran támogatja a nacionalistákat, miközben Orbán Viktor és a további két visegrádi kormányfő társaságában európai értékrendet képviselő politikusként tetszeleg" – mutatott rá a Híd párt elnökségi tagja. A párkányi városi önkormányzat kulturális bizottságának vezetője elmondta azt is, hogy a mellszobrot eredetileg a város sétálóutcájában kívánták felállítani, ám erre sem kaptak engedélyt. Végül a Duna-parton, az egyik állami ingatlant szemelték ki. „Provokáció már a helyszín is, hiszen a mellszobor Szent István királyunk szülőhelyével, az esztergomi Várdombbal szemben áll majd" – közölte Szigeti László, a Magyar Közösség Pártjának egyik alelnöke.
Érdeklődésünkre Margaréta Vysná, a Matica slovenská párkányi helyi szervezetének vezetőségi tagja közölte: miután a helyi önkormányzat elutasított minden anyagi támogatást, a három és fél méteresre tervezett mellszobor megalkotásához és elhelyezéséhez szükséges pénzt a Kormányhivataltól kérték, és közadakozást is hirdettek. „A mintegy háromezer párkányi szlovákság elvitathatatlan joga, hogy a lakóhelyén nemzetünk nagy fiának, történelmi személyiségének méltó emléket állítson, amivel semmilyen érdeket és érzelmeket sem sértünk" – vélekedett.