Orbán beszólt, de támogat

A nem csillapodó menekültválság és a szíriai válság volt a fő téma az Európai Unió csütörtökön kezdődött csúcstalálkozójának első napján, amelyen a korábbi határozatok megvalósításának fontossságát is hangsúlyozták. David Cameron brit kormányfő a késő esti vacsorán ismertette az EU reformjára vonatkozó brit követeléseket.
Nem hoztak friss döntéseket, csak a régiek végrehajtásának a szükségességét hangsúlyozták a migrációval immár sokadszorra foglalkozó európai uniós csúcs résztvevői a tanácskozás első napján. A záródokumentum tervezete gyakorlatilag megismétli a menekültpolitika és a terrorizmus elleni harc terén korábban elfogadott közös határozatok gyors megvalósításának a fontosságát. Egy friss összegző jelentés szerint ugyanis az eddig elhatározott intézkedésekből vajmi kevés teljesült. Ezért aztán a 28 vezető leszögezi, szükséges a külső határok megerősített védelme, a menedékkérők megfelelő elhelyezése, nyilvántartásba vétele, a befogadó kapacitások növelése, a menedékkérők EU-n belüli áttelepítésének felgyorsítása, az illegális bevándorlók hazatelepítésének zökkenőmentessé tétele.
Orbán a csúcstalálkozó előtt
Orbán a csúcstalálkozó előtt
Európai Néppárt / Benjamin Brolet / MTI

A közös uniós határőrség létrehozásáról szóló bizottsági javaslat – akárcsak a menekültválság megoldásának egyéb kérdései – megosztják a tagállamokat. A csúcs most csak arról döntött, hogy szükséges az előterjesztés gyors vizsgálata.

A huszonnyolcak közötti törésvonalakról árulkodott, hogy délelőtt az osztrák nagykövetségen külön gyűlt össze 12 tagállam és Törökország miniszterelnöke, hogy a török-görög határ felől érkező, még mindig megállíthatatlannak tűnő menekülthullám megfékezéséről egyeztessenek. A mini csúcs résztvevői egyetértettek abban, hogy Ankarának a jelenleginél jóval többet kell tennie az Európába tartó migránshullám megállítására, ha számít az EU korábban beígért segítségére. Werner Faymann osztrák kancellár a találkozó után megismételte a közös menekültpolitikát elutasító tagországoknak szóló üzenetét: ha majd sor kerül az uniós költségvetés felülvizsgálatára, nyomás alá kell helyezni azokat a kormányokat, amelyek azt hiszik, hogy az uniós szolidaritás egyirányú utca.

A tanácskozásra érkező Orbán Viktor miniszterelnök erre azt válaszolta: az osztrák kancellár ne zsaroljon, ez nem európai viselkedés. Az állandó uniós határőrizeti szerv létrehozásáról kijelentette, hogy Magyarország elviekben támogatja azt, de a részletekről még tárgyalni kell.

A magukat Schengen barátainak tituláló visegrádi négyek a csúcs előtt tartott külön találkozójuk után kiadott nyilatkozatukban világossá tették, hogy számukra a külső határok védelme elsőbbséget élvez. A megbeszélésen David Cameron brit kormányfő, aki maga kért találkozót a V4-ektől, röviden ismertette a közösség megreformálására vonatkozó brit követeléseket, amelyek közül csak a Nagy-Britanniában dolgozó európai munkavállalók szociális jogainak a megnyirbálásának terve váltotta ki a jelenlévők ellenkezését, de az nagyon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.