Önkéntes evakuálás a szudáni amerikai nagykövetségen
A kartúmi amerikai külképviselet szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Omar Haszan Ahmed el-Besír elnök elfogására vonatkozó parancsa európaiak és amerikaiak elleni erőszakos cselekményekre hangolhatja a helyieket. Részben ez indokolja az intézkedést, amely "egy fokkal enyhébb a kötelező kiürítésénél", és egyben válasz is a külföldi segélyszervezetek kitiltására - közölte az ügy érzékenységére hivatkozva névtelenséget kérő diplomáciai forrás.
Az ICC március 4-én adott ki elfogatóparancsot Besír ellen Dárfúrban elkövetett háborús és emberiesség elleni bűnök miatt. A hágai bíróság döntése már egy ideje várható volt, és a nyugati államok még a parancs kiadása előtt mind megerősítették szudáni képviseletük védelmét. Konkrét diplomáciai lépést azonban az Egyesült Államok tett először. Az intézkedés értelmében a nem nélkülözhetetlen követségi munkatársak családjukkal együtt elhagyhatják Szudánt.
A külképviselet azt tanácsolja a közép-afrikai országban tartózkodó amerikai állampolgároknak, hogy dolgozzanak ki vésztervet a távozásra, mert a követség csak korlátozottan képes segíteni őket, és biztonsági okokból bármikor bezárhat, akár előzetes értesítés nélkül is.
Elemzők szerint a Besír elfogására felszólító parancs tovább mérgesítheti a helyzetet a közel Franciaország nagyságú Dárfúr tartományban, ahol a békefenntartók a központi kormányt támogató arab milíciák, helyi - nem arab - lázadó csoportok, törzsek és banditák régóta húzódó összetett konfliktusának kellős közepén rekedtek a civil lakossággal együtt. A hágai döntés óta első alkalommal kedden érte támadás az ENSZ és az Afrikai Unió (AU) közös alakulatát; négy békefenntartó sebesült meg, egyikük súlyosan.
Az ország nyugati részén fekvő tartományból a Besír-kormány időközben kitiltott 13 nemzetközi és 3 szudáni segélyszervezetet, arra hivatkozva, hogy segítették a hágai bíróságot. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a múlt héten figyelmeztetett: ha az intézkedést nem vonják vissza, akkor ellehetetlenül a humanitárius szervezetek munkája Dárfúrban, ahol 4,7 millió ember élete függ a segélyektől. Az ENSZ szerint a 2003-ban kirobbant konfliktus miatt már közel 300 ezren haltak meg, és 2,7 millióan váltak földönfutóvá.
Az ICC azzal vádolja Besírt, hogy népirtásszerű műveleteket szervezett a térségben. A kartúmi vezetés szerint legfeljebb tízezren halhattak meg a dárfúri konfliktusban.