Maduro szerint börtönbe kerül minden fasiszta
Caracas egyik katonai börtönében kezdődött meg Leopoldo López, az ellenzéki Népi Akarat (VP) vezetőjének kihallgatása. A 42 éves López kedden adta fel magát egy több ezer fős részvételű tüntetés során a fővárosban, miután még a múlt héten adtak ki letartóztatási parancsot ellene az erőszakkal járó kormányellenes demonstrációkra való uszítás vádjával. Nicolás Maduro elnök szerda esti televíziós beszédében kijelentette, börtönbe kerül „minden fasiszta”, aki az erőszak útját választja Lópezhez hasonlóan. „Nem vagyok hajlandó eltűrni, hogy Venezuela népére, alkotmányára támadjanak” – mondta.
Az immár két hete tartó tüntetések jelentik az első komoly erőpróbát azóta, hogy a Hugo Chávez halálát követően áprilisban rendezett elnökválasztáson az egykori buszvezető Maduro győzött minimális (1,5 százaléknyi) többséggel az ellenzék közös jelöltjével, Enrique Caprilesszel szemben. A tüntetések magját az egyetemisták és a középrétegek képviselői adják, akik kormányzási csődről beszélnek, hiszen az infláció 50 százalék feletti, a bolívár drasztikusan leéertékelődött, és hiánygazdákodás alakult ki alapvető termékekből, mert nincs deviza az importra. A kormány fogadkozásai ellenére a bűnözést sem sikerült csökkenteni. Az ellenzéken belül ugyanakkor törésvonalak jelentkeztek, Leopoldo López állt ki leghatározottabban az utcai demonstrációk taktikája mellett.
A legsúlyosabb incidensre február 12-én került sor Caracasban, amikor több ezer tüntetőt a rendőrség könnygázzal oszlatott. Csuklyás motorkerékpárosok jelentek meg, lövéseik három halálos áldozatot követeltek. Az összecsapásban további 66 személy sebesült meg. A demonstrációk azóta is folytatódnak, szerdán halt meg egy valenciai kórházban Carabobo állam 2013-as szépségkirálynője, akit egy tüntetésen ismét csak egy orvlövész lőtt fejbe. Csütörtök este hunyt el a demonstrációk immár hatodik áldozata, ám a közlés szerint ezúttal egy a kormányt támogató felvonulót lőttek le ismeretlen tettesek.
A Maduro-kormány egyébként azt állítja, többszöri telefonbeszélgetésen győzték meg Leopoldo Lópezt a feladásra, miután hírszerzői források jelentették, hogy terorristák Miamiból készültek a meggyilkolására. A szélsőjobboldal ezzel akart volna politikai válságot kirobbantani Venezuelában.
Elías Jaua külügyminiszter egyébként is az Egyesült Államokat vádolta meg a Maduro-kormány elleni diákmegmozdulások bátorításával. A hét elején Venezuela kiutasította az amerikai követség három diplomatáját, köztük a főkonzul helyettesét.
Barack Obama amerikai elnök a mexikói Tolucában az észak-amerikai vezetők találkozója alkalmából tartott sajtókonferenciáján „felfoghatatlannak” nevezte a Venezuelában kialakult erőszakot. Egyben „hamisnak” azokat a vádakat, amelyekkel a Maduro-kormány illette az Egyesült Államok diplomatáit. Felszólította a venezuelai kormányt, hogy „a figyelem elterelését szolgáló hamis vádaskodások helyett” kezdjenek valós párbeszédet, kezeljék a lakosság jogos igényeit.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár nevében is közleményt adtak ki, amely párbeszédre szólítja fel a venezuelai feleket, hogy békés úton rendezzék a vitákat.