Obama: Nem tartóztatjuk fel Kínát
A világ két politikai óriása, Barack Obama és Hu Jintao keddi hivatalos találkozójára - azért hétfőn már folytattak egy rövid eszmecserét - való bemelegítés is volt az amerikai elnök első teljes napja Kínában; így különös jelentőséget nyert, pontosan hogyan fogalmaz. "Nem emelünk gátat Kína felemelkedése előtt. Ellenkezőleg: a nemzetek közösségének erős, virágzó és sikeres tagjaként üdvözöljük" - mondta Obama több száz sanghaji egyetemista előtt, akik kérdéseket is feltehettek neki.
Ezzel együtt a helyszíni beszámolók szerint az esemény "szigorúan ellenőrzött" keretek között maradt, és (ellentétben Bill Clinton évtizeddel ezelőtti hasonló programjával) nem közvetítették országosan. "A véleménynyilvánítás, a vallásgyakorlás, az információhoz való hozzáférés és a politikában való részvétel szabadsága a véleményünk szerint egyetemes jogokat jelentenek, amelyek mindenkit megilletnek, beleértve az etnikai és vallási kisebbségeket is... Nagyon is azt támogatom, hogy ne korlátozzák az internethasználatot. Minél nyíltabbak vagyunk, annál többet kommunikálhatunk, és ez összehozza a világot" - fogalmazott az elnök, aki ugyanakkor nem bocsátkozott konkrétumokba.
Nem említette Tibetet, miközben nemrég nem fogadta a Lantos Alapítvány idei kitüntetettjét, a dalai lámát, aki előtt pedig csaknem húsz éve nyitva áll a Fehér Ház ajtaja, ha Washingtonban jár. Az internetcenzúra napi gyakorlatán túl pedig Amerikában is nagy hír volt, hogy a kínaiak betiltották a Guns N' Roses rockzenekar Chinese Democracy (Kínai demokrácia) című albumát.
Pekingi politológusok emlékeztettek: Obama személyes varázsa Kínában korántsem akkora, mint Ázsia egyes más országaiban, Európában vagy Afrikában. Sokan gyanakvással szemlélik háromnapos útját - miközben az elnököt otthon jobbról bírálják, hogy Ázsiában is túlságosan előzékeny az ottani vezetőkkel, így például a világ egyetlen szuperhatalmának fejéhez szerintük méltatlan módon hajolt meg Akihito japán uralkodó, a világ egyetlen császára előtt.
A Hu Jintaóval folytatott megbeszéléseken várhatóan szóba kerül a decemberi, koppenhágai klímacsúcs véghajrája (a két ország a globális károsanyagkibocsátás legalább 40 százalékáért felelős), és Obama az iráni atomprogram, a szankciók ügyében is győzködni fogja a vonakodó pekingi vezetőt.
A "valutaháború" nem is annyira csendesen zajlik eközben. Obama gépe még le sem szállt az országban, amikor Liu Mingkang, a kínai pénzügyi felügyelet vezetője feltűnően élesen bírálta az Egyesült Államokat a gyenge dollárért és az alacsony alapkamatért, ami szerinte megágyaz a tőke-, és ingatlanpiaci spekulációnak, veszélyeztetve a világgazdaság regenerálódását. Eközben közismert, hogy Washington mesterségesen alulértékeltnek tartja a renminbit, és ennek Gary Locke amerikai kereskedelmi miniszter ezúttal is nyíltan hangot is adott - de visszautasítás lett a válasz. Kínának 22 milliárd dolláros többlete van az Egyesült Államokkal szemben a kétoldalú kereskedelemben. Egyben 2200 ezer milliárd dolláros valutatartalékkal rendelkezik; több mint 1000 milliárdért vásárolt amerikai államkötvényeket.