Obama kemény választ ígér

Az USA azt akarja elérni, hogy ne jelentsen állandó fenyegetést a régióban a Szíriában és Irakban aktív szunnita terrorszervezet, az Iszlám Állam, amely újabb amerikai újságírót végzett ki. Barack Obama elnök azt mondta, hogy a gyilkosságért nem marad el az igazságszolgáltatás. 
„Akármit is akarnak elérni a gyilkosok, akik olyan ártatlan amerikai civileket ölnek meg, mint Steven, elbuktak. Nem tudnak megfélemlíteni minket" – nyilatkozta Barack Obama amerikai elnök Észtországban, mielőtt a ­walesi NATO-csúcsra utazott volna. Az elnök egy nappal azután szólalt meg, hogy az Iszlám Állam (IS) egy videó kíséretében bejelentette: lefejezték Steven Sotloffot, két héten belül a második amerikai újságírót.
Steven Sotloff 2010 októberében egy bahreini riportúton
Mazen Mahdi / EPA

„Akik elkövetik azt a hibát, hogy amerikaiaknak ártanak, meg fogják tanulni, hogy nem felejtünk, és igaz­ságot szolgáltatunk" – mondta az elnök. Az Irakban és Szíriában jelentős területeket elfoglaló IS elleni straté­giát illetően csak annyit közölt: az Egyesült Államok célja, hogy a szélsőséges szunnita szervezet ne jelentsen állandó fenyegetést a régióban. Míg azonban az időt és energiát igénylő stratégia elkészül, veszélyben van az IS fogságában lévő tucatnyi túsz élete.

Steven Sotloff édesanyja még egy, a nyilvánosság számára szokatlan lépést is megkockáztatott, amikor a múlt héten kétségbeesett videoüzenetben könyörgött az IS „kalifájának", Abu Bakr al-Bagdadinak, hogy kegyelmezzen meg a fiának. A középkort idéző lefejezésről videót is közöltek, ugyanolyan forgatókönyv szerint, mint James Foley, a másik, nemrég kivégzett amerikai újságíró kivégzésekor.

A Második üzenet Amerikának című, két és fél perces videó hátterében jól látszanak a vélhetően szíriai sivatag dűnéi, az előtérben pedig a narancssárga kezeslábasba öltöztetett, homokban térdeplő áldozat. Foleyhoz hasonlóan Sotloff is elmondta – vagy inkább elmondatták vele –, hogy az USA külpolitikája miatt kell az életével fizetnie. Ezután a brit akcentussal beszélő hóhér (egyesek szerint ugyanaz, aki Foleyt is kivégezte) az IS iraki állásai elleni amerikai légi csapásokra utalva kijelentette: „Visszatértem, Obama. Az Iszlám Állammal szembeni arrogáns külpolitikád miatt tértem vissza. Ahogy a rakétáid lecsapnak a mieinkre, úgy vágjuk el a tieid torkát." És csakúgy, mint Foley esetében, megnevezték a következő „halálra ítéltet", a brit állampolgárságú David Caw­thorne Hainest.

Az újságíró édesapja, Artur szerdán egy kocsiban. A család önmérsékletre kérte a sajtót, és nem akarna a nyilvánosság előtt gyászolni
Az újságíró édesapja, Artur szerdán egy kocsiban. A család önmérsékletre kérte a sajtót, és nem akarna a nyilvánosság előtt gyászolni
Andrew Innerarity / Reuters

Kérdés azonban, hogy ha teljesülnének a követeléseik, akkor az IS valóban véget vetne-e a brutális kivégzéseknek. Mint ahogy a lapunknak nyilatkozó szakértő, Gary Noesner, az FBI nyugdíjazott túsztárgyalója rámutatott, az IS tudja, hogy nem várhat pénzt az amerikai államtól, hiszen – más nyugati kormányokkal ellentétben – az USA nem fizet túszokért, a családok pedig ritkán tudják előteremteni a csillagászati összegeket. Ezért a fogvatartottak, különösen az újságírók értéke átalakult: pénzforrásból PR-eszközzé váltak.

Nagy nyomás nehezedik most Obamára, akit sok kritika ért, amiért a múlt héten kijelentette: egyelőre nincs stratégiája az IS szíriai előrenyomulása ellen, és elzárkózott a szíriai légi csapásoktól is. Akárhogy is döntenek Washingtonban, Noesner szerint a kormány semmiképpen sem akarja azt a látszatot kelteni, hogy megfé­lemlítették. „Semmilyen nyugati kormány nem akar gyengének látszani. Ez majdhogynem garantálja, hogy sokkal keményebb lesz a válaszreakció, mint amire korábban készültek."

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.