„Jelenleg mintegy 700 norvég fiatal tanul a túrócszentmártoni orvostudományi, valamint a kassai állatorvosi egyetemen, akik miután megszerzik a diplomájukat, nyilván népszerűsíteni fogják Szlovákia természeti szépségeit, lakosságának vendégszeretetét is. „A szlovákiai vendégmunkásokszintén jól érzik magukat az északi országban, mert munkájukat kellőképpen megbecsülik" - tette hozzá a szlovák miniszterelnök.
|
Már csaknem teljesen felújított budatíni vár. Forrás: www-sme.sk felvételek |
Norvégia évente jelentős összeggel támogatja a szlovákiai hagyományőrző és innovációs programokat. Idáig már 14, a közös magyar és szlovák történelmi múltat idéző felvidéki műemléket újítottak fel, több mint 10 millió eurós norvég támogatással, további 21 rekonstrukcióját az évized végéig tervezik.
Ebből a forrásból, több mint 2 millió euró ráfordítással varázsolták újjá a pozsonyi Vigadót, az év végéig Szlovákia házigazdaként a legtöbb uniós találkozókat itt rendezi meg. Rövidesen teljes pompájában ragyog majd a Zsolnához (Zilina) közel budatíni vár is, amelyet a Balassa család épített még a 13. század második felében, s azóta többször lerombolták.
Tervbe vették a Kis-Dunán található dunatőkési (Dunajský Klátov) vízimalom teljes felújítását is, amely nyilván az egyik turisztikai látványosság lesz a Csallóközben. A norvég támogatással megszépült műemlékekről októberben Oslóban fényképkiállítást és filmvetítéseket is rendeznek. Lapunk érdeklődésére Olga Valentová, a norvég pénzeket kezelő Kulturális hagyományaink civil szervezet vezetője elmondta, hogy tevékenységük semmiféle gáncsoskodásba sem ütközik Szlovákiában, az oslói partnerek pedig teljes mértékben megbíznak bennük.