Netanjahu már rábólintana a palesztin államra
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő arra készül, hogy beleegyezését adja a palesztin állam létrehozásába ideiglenes határokon belül, javasolva emellett a ciszjordániai palesztin autonóm területek kibővítését is – értesült az izraeli rádió. A miniszterelnök állítólag hajlandó lemondani a Jordán folyó völgyének Izraelhez csatolásáról, de ahhoz továbbra is ragaszkodik, hogy nemzetközi és izraeli haderő felügyelje a stratégiai jelentőségű ciszjordániai térséget.
Bár hivatalos nyilatkozat még nem született a kérdésben, Netanjahu környezetéből napok óta szivárognak információk, hogy a kormányfő egy diplomáciai gesztussal inkább átmeneti megoldást keres a tárgyalások újrakezdése helyett. Izrael nem képviseltette magát Brüsszelben, ahol a palesztin tárgyalók szerdán találkoztak a közel-keleti kvartett – az ENSZ, az EU, az Egyesült Államok és Oroszország) küldöttjeivel. A felek a holtpontra jutott békefolyamat újraindításáról folytattak megbeszélést.
A palesztinok azonban nem akarnak tárgyalóasztalhoz ülni addig, amíg Izrael meg nem hosszabbítja a szeptember végén lejárt ciszjordániai telepbővítési moratóriumot. Nincs ínyére a palesztin vezetésnek az eredetileg Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter által javasolt ideiglenes megegyezés ötlete sem.
A miniszterelnöki kezdeményezés fő elemeit május 22-én, Netanjahu washingtoni látogatásán ismertetik az amerikai kongresszusban. A kormányfő az AIPAC zsidó lobbiszervezet meghívására utazik az Egyesült Államokba.
Izrael kiút után kutat abból a helyzetből, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsának február 18-án tartott ülésén mutatkozott meg. Ekkor az Egyesült Államok kivételével a BT mind a 14 tagja elfogadta azt az arab határozattervezetet, amely törvénytelennek nyilvánította a megszállt területeken létrehozott zsidó telepeket, és a bővítés leállítását követelte.