Népünnepéllyel zárult a maratoni rendezvénysorozat

Hálaadó istentisztelettel és több százezres népünnepéllyel ért véget kedden Londonban a brit uralkodó négynapos gyémántjubileumi ünnepségsorozata, amely minden idők legnagyobb, milliós tömegeket megmozgató nyilvános rendezvényfolyama volt Nagy-Britanniában.

II. Erzsébet királynő kedd este külön televíziós nyilatkozatban mondott köszönetet az Egyesült Királyság és az 54 nemzetközösségi ország összesen kétmilliárd lakójának az évforduló alkalmából kifejezett jókívánságokért. Az idén 86 esztendős királynő 1952. február 6-án, édesapja, VI. György király halálának napján lett az Egyesült Királyság uralkodója, és a jórészt egykori brit gyarmatokból álló Nemzetközösség országai közül 15-nek ma is ő az alkotmányosan elismert államfője.

A központi ünnepségeket a hétfői és keddi rendkívüli munkaszünettel négynapossá hosszabbított első júniusi hétvégére szervezték. A rendezvénysorozat utolsó, keddi napján a londoni Cityben emelkedő hatalmas anglikán főtemplomban, a Szent Pál-székesegyházban tartottak hálaadó istentiszteletet az uralkodó és családtagjai, a City polgármestere, vagyis a Lord Mayor, a kormány és a politikai élet vezetői, valamint több ezer meghívott vendég jelenlétében.

A királyi családból mindazonáltal nem volt jelen Fülöp edinburghi herceg, a királynő 91 esztendős férje, akit előző nap heveny húgyúti fertőzés miatt mentővel kórházba kellett szállítani. Fülöp még kedden is kórházban volt, és bár állapota az őt meglátogató családtagok szerint javul, a herceg a gyémántjubileumi ünnepségek feléről kénytelen volt távol maradni.

A keddi istentisztelet után II. Erzsébet királynőt fogadáson látta vendégül David Wootton, a City polgármestere hivatalos rezidenciáján, a Mansion House-ban.

Ezután a királyi család visszatért a Buckingham-palotába, ahol már több százezres ünneplő tömeg várakozott. Az uralkodó az esőre hajló, hideg idő ellenére a palotáig vezető utat az 1902-ben, VII. Eduárd király koronázására készült rendkívül díszes nyitott hintóban, a State Landauban tette meg fia, Károly trónörökös és menye, Kamilla cornwalli hercegnő társaságában.

A királynő, Károly trónörökös és Kamilla hercegnő, Károly két fia, Vilmos és Harry herceg, valamint Vilmos felesége, Katalin cambridge-i hercegnő megjelent a palota híres teraszán, hogy üdvözölje az összegyűlteket. Az óvatos becslések szerint is legalább 300 ezres tömeg – amely zsúfolásig megtöltötte az Admiralitás és a Buckingham-palota közötti, egy mérföld (1,6 kilométer) hosszúságú híres Mall sugárutat – egetverő üdvrivalgással köszöntötte uralkodóját, és spontán énekelni kezdte a nemzeti himnuszt.

A királynőt jól láthatóan meghatotta a többszázezer torokból egyszerre feltörő, messze hangzó "God save our gracious Queen". A királyi lovas testőrség zenekara ezután "hivatalosan" is eljátszotta a himnuszt – szintén a hatalmas tömeg énekétől kísérve –, miközben a felsorakozott díszszázad sortűzzel tisztelgett az uralkodó előtt.

A ceremónia záró mozzanataként II. világháborús veterán katonai repülőgépek – köztük egy Lancaster bombázó és négy Spitfire vadászgép –, valamint a királyi légierő légi akrobata százada, a Red Arrows egy alakulata húzott át alacsonyan a palota felett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.