Nemi erőszakban bűnösnek találták a volt izraeli elnököt
Bűnösnek találta két rendben a tel-avivi körzeti bíróság Móse Kacav volt izraeli államfőt az ellene nemi erőszak és szexuális zaklatás miatt négy éve indított perben. Benjamin Netanjahu kormányfő „szomorú napnak” nevezte a tegnapit Izrael történtében. Kacavot azzal vádolták, hogy megerőszakolta egyik munkatársnőjét, három másikat pedig szexuálisan zaklatott, amikor idegenforgalmi miniszter, majd államfő volt. Miután a sértettek beperelték, 2007 júniusában lemondott elnöki tisztségéről.
Hivatalosan tavaly márciusban emeltek vádat a 65 éves, ötgyermekes Kacav ellen, aki ártatlanságát hangoztatta, és azzal vádolta a sajtót, hogy lejárató hadjáratot indítottak ellene.
A botrány 2006 júliusában tört ki, amikor Kacav azt állította, hogy egy volt munkatársnője meg akarta őt zsarolni. A nyomozás azonban ellene fordult, és végül az asszony, aki a kilencvenes években a titkárnője volt, nemi erőszak elkövetése miatt feljelentette Kacavot, aki ellen más sértettek is hasonló panaszt emeltek.
A legfelsőbb bíróság ezután olyan vádalkut kötött Kacavval, amelynek értelmében a volt államfő elismeri a kisebb fajsúlyú bűncselekményeket, cserébe viszont ejtik az ellene felhozott, súlyos bűncselekménynek számító nemi erőszak elkövetését. Ezzel Kacav elkerülhette volna azt, hogy szabadságvesztésre ítéljék.
Kacav 2008. áprilisban azonban váratlanul visszakozott, és hogy nevét tisztára mossa, elutasította a vádalkut. Így viszont veszélyes játszmába kezdett: most akár 16 évi szabadságvesztésre is ítélhetik, de négy évre legalább minden egyes vádpontért. A büntetéstételeket később ismertetik.
Mose Negbi igazságügyi szakértő az izraeli rádiónak azt mondta: Kacav ugyan fellebbezhet a legfelsőbb bírósághoz, de nulla az esélye annak, hogy az sikeres lesz.
Az egykori államfő sápadtan és a „nem, nem” szavakat mormolva hallgatta végig a bírósági elnök, Georg Kara ítéletét. „Kacav tanúvallomása tele volt hazugságokkal” – állapította meg a háromfős bírósági testület, hozzátéve: amikor egy nő azt mondja „nem”, akkor azt komolyan gondolja. A bíróság előtt demonstráló nőszervezetek szerint az ítélet arra fogja ösztönözni az erőszakot, és zaklatást elszenvedett nőket, hogy végre a hatóságokhoz forduljanak.
Az iráni születésű Kacav családjával 1951-ben vándorolt Izraelbe. Huszonnégy éves korában ő volt az ország legfiatalabb polgármestere. A törvényhozás 2000-ben nagy meglepetésre őt választotta államfőnek a Nobel-békedíjas politikus Simon Peresszel szemben. Posztjáról két héttel elnöki mandátumának lejárta előtt kényszerült lemondani: ezután lett Peresz államfő.
Kacav bukása politikailag kevésbé érdekes, hiszen az elnöki pozíció Izraelben inkább ceremoniális. Azonban az iráni születésű politikus gyors emelkedése a hatalomba büszkeséggel töltötte el az észak-afrikai és keleti származású izraelieket, hiszen az ország vezető elitje a mai napig jobbára európai származású.