Nem tűrik meg Nyirőt Romániában
„A törvényszék elfogadta a prefektus keresetét, és megsemmisítette a kiadott iratot" - közölte az MTI-vel Kardalus Erika bíró, a törvényszék szóvivője. A törvényszéknek harminc napon belül kell eljuttatnia a megindokolt ítéletet a feleknek, akik a kézbesítést követő 15 napban nyújthatnak be fellebbezést az ítélet ellen. Szász Jenő, a Nyirő József újratemetését kezdeményező Székelyudvarhelyért Egyesület és a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke az MTI-nek elmondta: „Azt szorgalmazzuk, hogy Székelyudvarhely polgármestere ne fellebbezzen a döntés ellen, hanem állítson ki egy hibátlan igazolást. Ez oldja meg ugyanis az újratemetés jogi helyzetét" - jelentette ki Szász. Úgy vélte, a polgármester fellebbezése az időhúzással lenne egyenértékű. Szász - aki három cikluson át volt Székelyudvarhely polgármestere - megemlítette, hogy a városházán évente mintegy háromszáz hasonló iratot állítanak ki, és az elmúlt 22 évben egyet sem rontottak el a Nyirő József papírját leszámítva. Szász Jenő úgy vélte, ez a körülmény szándékosságot sejtet: mintha a temetést meg akarták volna akadályozni.
Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere az MTI-nek elmondta, tekintettel kell lennie a törvényszék döntésére, de - mert meg van győződve arról, hogy az általa aláírt dokumentum megfelelő volt - a polgármesteri hivatal fellebbezni készül az ítélet ellen. „Ha azonban megfogalmazódik annak az igénye, hogy bocsássunk ki egy új igazolást és ne a peres utat válasszuk, megfontoljuk ennek a lehetőségét is. Én ezt a megoldást is tudom támogatni” - jelentette ki a polgármester. Hozzátette, ehhez a kérvényezőknek is új, immár hibátlan iratcsomót kellene benyújtaniuk. „Azt szeretnénk, hogy Nyirő József hamvai az író végakarata szerint minél hamarabb nyugalomra térhessenek" - szögezte le Bunta Levente.
Nyirő hamvainak május 27-ére tervezett székelyudvarhelyi eltemetése amiatt hiúsult meg, hogy az író nevére a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által május 25-én kibocsátott temetési engedély formai hibát tartalmazott. Amint azt Augusta-Cristina Urzica prefektus elmagyarázta, az iratban egy 2012-ben kiállított dokumentumra (vélhetően a hamvasztás dokumentumára) hivatkoztak, és nem az 1953-ban kiállított elhalálozási anyakönyvi kivonatra, amint azt a törvény előírja.
A prefektus a Hargita megyei Törvényszék közigazgatási osztályán kérte az engedély érvénytelenítését. A román törvények értelmében a közigazgatási bíróságon megtámadott határozatok hatályát mindaddig felfüggesztik, míg ítélet nem születik azokról. A prefektusi intézkedés mintegy beteljesítette a Nyirő József újratemetését ellenző kormánypárti román politikusok nyilatkozatait. Székelyudvarhelyen május 27-én nem temették el az író hamvait, csak ökumenikus áhítatot tartottak emlékére.
Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének a kabinetfőnöke az MTI-nek azt mondta, bíznak a román jogállamban és abban, hogy Nyirő újratemetésének nem lehet jogi akadálya. Veress László felidézte, hogy a Hargita megyei prefektus korábban elismerte: az újratemetés szervezői nem hibáztak, a hibát a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal követte el. A prefektus ezen álláspontját a bíróság is megerősítette. Kiemelte: a maguk részéről bíznak a román jogállamban, különös tekintettel arra, hogy a hatályos román polgári törvénykönyv 80. szakasza szerint az elhunyt személy megállapítható végakaratát tiszteletben kell tartani. "Ezért is bízunk abban, hogy Nyirő József újratemetésének nem lehet jogi akadálya" - fogalmazott Veress.
Kövér májusban részt vett a második világháború alatti nyilas parlament tagjaként és a Szálasi-kormány híveként ismert Nyirő újratemetési kísérletében és a székelyudvarhelyi ünepségen is, ami ellen tiltakozásul a Nobel-békedíjas író, Elie Wiesel visszaadta a nagykeresztjét. A magyar Országgyűlés elnökének valamivel később írt izraeli kollégája, Reuven Rivlin is, aki jelezte, Kövér jelenléte nemkívánatos a jeruzsálemi Wallenberg-konferencián. Wieselnek szóló válaszában Kövér egyébként amellett érvelt, hogy Nyirő nem volt sem fasiszta, sem antiszemita.