Aszad szíve a célkeresztben

A szír elnök nem jelent meg a nyilvánosság előtt a tegnapi merénylet óta, állítólag Latakiába menekült a családjával együtt. Damaszkusz ellen tankokkal indult meg a hadsereg, Oroszország és Kína pedig már harmadszor élt vétójogával az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

Tegnap egy öngyilkos merénylő – állítólag Aszad belső köreihez tartózó politikusok mellett szolgáló testőr – felrobbantotta magát a nemzetbiztonsági hivatal épületében, ahol éppen miniszterek és magas rangú tisztségviselők tanácskoztak. A támadásban három kulcsfigura, Daúd Radzsha védelmi miniszter, helyettese, egyben Aszad sógora, Aszef Savkat, és Haszan Turkmani tábornok, korábbi védelmi miniszter, egyben a szíriai alelnök helyettese halt meg. A titkosszolgálat feje és a belügyminiszter szintén súlyosan megsérült. Pár nappal korábban az ellenzék bejelentette, összehangolt támadást indít a főváros felszabadításáért.

Fahad Jasszim al-Freijt, a fegyveres erők vezérkari főnökét azonnal kinevezték védelmi miniszternek, nehogy azt a látszatot keltsék, hogy megbénult a szír vezetés. Mivel az öngyilkos merénylet nem túl jó reklám az ellenzéknek, az akciót versengve magára vállaló ellenzéki szervezetek egyikének, a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egyik vezetője, Malik al-Kurdi ezredes csütörtökön a New York Times szerint azt állította, hogy nem öngyilkos merénylet történt, hanem a hivatal környékére telepített bombák végeztek Aszad belső körének három prominens tagjával. (Azonnal felbukkantak az összeesküvéselmélet-hívők: ők azt mondják, a védelmi miniszter, a helyettese és a tábornok tegnap egy belső leszámolás áldozata volt Damaszkuszban. A szkeptikusok leginkább azt feszegetik, hogyan sikerült az öngyilkos merénylőnek bejutnia a hivatal épületébe és elérnie a célszemélyeket akkor, amikor a szír fővárosban éppen dúltak a harcok az ellenzéki egységek és a kormányerők között, így a biztonsági erők minden gyanús jelre árgus szemekkel figyeltek – és lőttek is. A merényletről eredetileg bejelentést tevő szír állami média nem sugárzott helyszíni felvételeket, a környékbeliek pedig nem láttak-hallottak semmit.)

A merénylet óta Aszadról egyszer sugárzott felvételeket az állami televízió, amint az elnök éppen Freij beiktatási ceremóniáján vesz részt. Hogy az elnök most hol van, azt nem tudni. Állítólag még a fővárosban tartózkodik, de más információk szerint már elmenekült a Damaszkuszból a tengerparti Latakia városába. Latakia az alavita muzulmán kisebbség központja, azé a felekezeté, amellyel a szunnita és ellenzéki többségtől eltérően maga Aszad is tartozik. Egy ellenzéki tisztviselő úgy tudja, szerda délután a fővároshoz közeli Mezza légitámaszpontról felszállt egy repülőgép Aszad édesanyjával, Anisával, feleségével, Asmával és három gyerekükkel a fedélzetén Latakia felé, de maga az elnök nem volt velük – az nem zárható ki azonban, hogy később a család után ment.

Ami a támadás helyszínét illeti, az ellenzéknek a rezsim szívében sikerült lecsapnia. Ha volt ilyen, hogy főhadiszállás, ez volt az – mondta a nemzetbiztonsági hivatal épületéről a New York Timesnak egy, a belső viszonyokat jól ismerő szakértő. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy aki Savkathoz eljutott, az Aszadhoz is el tud jutni, így a rezsimen belül most valószínűleg elindult az „áruló” utáni lázas kutatás. A szír állami média szerint a halálos áldozatokon túl életveszélyben van Mohamed al-Shár belügyminiszter és Hisam Iktiar, a nemzetbiztonsági szolgálat feje is.

Damaszkusz lakói szerint az éjszaka folyamán tovább folytatódtak az öt napja tartó összetűzések. A hadsereg a környező hegyek közül és helikopterekből lőtte Damaszkuszt. A szír állami média azt közölte, a kormánypárti biztonsági erők megkezdték a lázadók által elfoglalt körzetek támadását. Az aktivisták szerint az ország nyugati részéből tankok indultak a főváros felé. A könnyű fegyverekkel és gránátokkal felfegyverkezett felkelők mindeközben szintén folytatták az offenzívát, és állítólag felszólították az állami tévé és rádió munkatársait, hogy hagyják el az épületeket, mielőtt megkezdik a támadást. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint tegnap összesen 150-en haltak meg a harcokban.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár elítélte a damaszkuszi merényletet, és kifejezte aggodalmát a nehézfegyverek miatt, amelyekkel a biztonsági erők a lázadókat próbálják kiűzni. – Létfontosságú ez a pillanat. A szír emberek túl sokat szenvedtek. Véget kell vetni a vérfürdőnek.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán döntött volna egy újabb Szíria elleni határozatról, a szavazást azonban az események miatt csütörtökre halasztották. Barack Obama amerikai elnök Szíria legnagyobb szövetségesének, Oroszországnak az államfőjét, Vlagyimir Putyint is felkereste telefonon, hogy meggyőzze, álljon a határozat mögé. A Kabulban tartózkodó David Cameron lemondásra szólította fel Aszadot, és szintén felhívta Oroszországot és Kínát a nyugati országok által benyújtott új ENSZ-határozattervezet támogatására, amely az ENSZ-charta 7. fejezete alapján büntetőintézkedéseket, szükség esetén katonai fellépést is kilátásba helyez. Az erőfeszítések kudarcot vallottak: csütörtökön Moszkva Pekinggel karöltve újra megvétózta a határozatot. Ez  harmadik alkalom, hogy a két állandó BT-tag a vétójiogával él, többek között annak ellenére, hogy a testületnek péntekig döntenie kell a szíriai ENSZ-misszió mandátumának meghosszabbításáról.

Az orosz-kínai vétón a nyugati országok keményen kiakadtak. Másik három állandó tagként az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország jelezte, a vétó miatt az ENSZ cserbenhagyta szíria népét, William Hague brit külügyminiszter szerint pedig a konfliktus rendezésének „védhetetlen és megbocsáthatatlan” akadályozásáról van szó.

Nagy-Britannia egyébként befagyasztotta Aszad családjának és bizalmasainak bankszámláit. A BBC jelentése szerint a számlák összege eléri a 100 millió fontot (160 millió dollár). Az intézkedés az EU által elrendelt szankciók következménye. A BBC adatai szerint ezek 129 szíriai állampolgárt érintenek – köztük Aszad feleségét, Asmát, aki Londonban született –, továbbá 49 szíriai céget. A brit adóhatóság szerint Aszad családja mintegy 1,6 milliárd dollár értékű vagyonnal rendelkezik, amelyet külföldi bankokban helyeztek el. Ezek között oroszországi pénzintézetek is vannak, amelyekre az EU szankciói nem terjednek ki.

A szír elnök (középen) Fahad Jasszim al-Freijjel (elöl balra) és Daúd Radzshával (elöl jobbra) egy ünnepségen
Syria's President Bashar al-Assad (C) stands with leaders of the army, including Fahad Jassim al-Freij (front L) and Daoud Rajha (front R) at the Tomb of the Unknown Soldier in a ceremony to mark the 38th anniversary of the 1973 October War with Israel, in Damascus in this October 6, 2011 file handout photo released to Reuters on July 18, 2012. Syria appointed General Fahad Jassim al-Freij as defence minister, state television said, to replace Daoud Rajha who was killed in a bomb attack on Wednesday. REUTERS/Sana/Handout/Files (SYRIA - Tags: CIVIL UNREST MILITARY POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY CONFLICT) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.