Aszad szíve a célkeresztben
Tegnap egy öngyilkos merénylő – állítólag Aszad belső köreihez tartózó politikusok mellett szolgáló testőr – felrobbantotta magát a nemzetbiztonsági hivatal épületében, ahol éppen miniszterek és magas rangú tisztségviselők tanácskoztak. A támadásban három kulcsfigura, Daúd Radzsha védelmi miniszter, helyettese, egyben Aszad sógora, Aszef Savkat, és Haszan Turkmani tábornok, korábbi védelmi miniszter, egyben a szíriai alelnök helyettese halt meg. A titkosszolgálat feje és a belügyminiszter szintén súlyosan megsérült. Pár nappal korábban az ellenzék bejelentette, összehangolt támadást indít a főváros felszabadításáért.
Fahad Jasszim al-Freijt, a fegyveres erők vezérkari főnökét azonnal kinevezték védelmi miniszternek, nehogy azt a látszatot keltsék, hogy megbénult a szír vezetés. Mivel az öngyilkos merénylet nem túl jó reklám az ellenzéknek, az akciót versengve magára vállaló ellenzéki szervezetek egyikének, a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egyik vezetője, Malik al-Kurdi ezredes csütörtökön a New York Times szerint azt állította, hogy nem öngyilkos merénylet történt, hanem a hivatal környékére telepített bombák végeztek Aszad belső körének három prominens tagjával. (Azonnal felbukkantak az összeesküvéselmélet-hívők: ők azt mondják, a védelmi miniszter, a helyettese és a tábornok tegnap egy belső leszámolás áldozata volt Damaszkuszban. A szkeptikusok leginkább azt feszegetik, hogyan sikerült az öngyilkos merénylőnek bejutnia a hivatal épületébe és elérnie a célszemélyeket akkor, amikor a szír fővárosban éppen dúltak a harcok az ellenzéki egységek és a kormányerők között, így a biztonsági erők minden gyanús jelre árgus szemekkel figyeltek – és lőttek is. A merényletről eredetileg bejelentést tevő szír állami média nem sugárzott helyszíni felvételeket, a környékbeliek pedig nem láttak-hallottak semmit.)
A merénylet óta Aszadról egyszer sugárzott felvételeket az állami televízió, amint az elnök éppen Freij beiktatási ceremóniáján vesz részt. Hogy az elnök most hol van, azt nem tudni. Állítólag még a fővárosban tartózkodik, de más információk szerint már elmenekült a Damaszkuszból a tengerparti Latakia városába. Latakia az alavita muzulmán kisebbség központja, azé a felekezeté, amellyel a szunnita és ellenzéki többségtől eltérően maga Aszad is tartozik. Egy ellenzéki tisztviselő úgy tudja, szerda délután a fővároshoz közeli Mezza légitámaszpontról felszállt egy repülőgép Aszad édesanyjával, Anisával, feleségével, Asmával és három gyerekükkel a fedélzetén Latakia felé, de maga az elnök nem volt velük – az nem zárható ki azonban, hogy később a család után ment.
Ami a támadás helyszínét illeti, az ellenzéknek a rezsim szívében sikerült lecsapnia. Ha volt ilyen, hogy főhadiszállás, ez volt az – mondta a nemzetbiztonsági hivatal épületéről a New York Timesnak egy, a belső viszonyokat jól ismerő szakértő. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy aki Savkathoz eljutott, az Aszadhoz is el tud jutni, így a rezsimen belül most valószínűleg elindult az „áruló” utáni lázas kutatás. A szír állami média szerint a halálos áldozatokon túl életveszélyben van Mohamed al-Shár belügyminiszter és Hisam Iktiar, a nemzetbiztonsági szolgálat feje is.
Damaszkusz lakói szerint az éjszaka folyamán tovább folytatódtak az öt napja tartó összetűzések. A hadsereg a környező hegyek közül és helikopterekből lőtte Damaszkuszt. A szír állami média azt közölte, a kormánypárti biztonsági erők megkezdték a lázadók által elfoglalt körzetek támadását. Az aktivisták szerint az ország nyugati részéből tankok indultak a főváros felé. A könnyű fegyverekkel és gránátokkal felfegyverkezett felkelők mindeközben szintén folytatták az offenzívát, és állítólag felszólították az állami tévé és rádió munkatársait, hogy hagyják el az épületeket, mielőtt megkezdik a támadást. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint tegnap összesen 150-en haltak meg a harcokban.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár elítélte a damaszkuszi merényletet, és kifejezte aggodalmát a nehézfegyverek miatt, amelyekkel a biztonsági erők a lázadókat próbálják kiűzni. – Létfontosságú ez a pillanat. A szír emberek túl sokat szenvedtek. Véget kell vetni a vérfürdőnek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán döntött volna egy újabb Szíria elleni határozatról, a szavazást azonban az események miatt csütörtökre halasztották. Barack Obama amerikai elnök Szíria legnagyobb szövetségesének, Oroszországnak az államfőjét, Vlagyimir Putyint is felkereste telefonon, hogy meggyőzze, álljon a határozat mögé. A Kabulban tartózkodó David Cameron lemondásra szólította fel Aszadot, és szintén felhívta Oroszországot és Kínát a nyugati országok által benyújtott új ENSZ-határozattervezet támogatására, amely az ENSZ-charta 7. fejezete alapján büntetőintézkedéseket, szükség esetén katonai fellépést is kilátásba helyez. Az erőfeszítések kudarcot vallottak: csütörtökön Moszkva Pekinggel karöltve újra megvétózta a határozatot. Ez harmadik alkalom, hogy a két állandó BT-tag a vétójiogával él, többek között annak ellenére, hogy a testületnek péntekig döntenie kell a szíriai ENSZ-misszió mandátumának meghosszabbításáról.
Az orosz-kínai vétón a nyugati országok keményen kiakadtak. Másik három állandó tagként az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország jelezte, a vétó miatt az ENSZ cserbenhagyta szíria népét, William Hague brit külügyminiszter szerint pedig a konfliktus rendezésének „védhetetlen és megbocsáthatatlan” akadályozásáról van szó.
Nagy-Britannia egyébként befagyasztotta Aszad családjának és bizalmasainak bankszámláit. A BBC jelentése szerint a számlák összege eléri a 100 millió fontot (160 millió dollár). Az intézkedés az EU által elrendelt szankciók következménye. A BBC adatai szerint ezek 129 szíriai állampolgárt érintenek – köztük Aszad feleségét, Asmát, aki Londonban született –, továbbá 49 szíriai céget. A brit adóhatóság szerint Aszad családja mintegy 1,6 milliárd dollár értékű vagyonnal rendelkezik, amelyet külföldi bankokban helyeztek el. Ezek között oroszországi pénzintézetek is vannak, amelyekre az EU szankciói nem terjednek ki.