Nem csitul a brit sajtóbotrány
A múlt nyáron felszámolt legnagyobb brit bulvárlap, a News of the World (NoW) lehallgatási ügyei miatt kirobbant médiabotrány nem csitul, kedd hajnalban újabb rajtaütésekre került sor.
Noha a Scotland Yard egyelőre nem közölt részleteket, annyi kiszivárgott, hogy az "Operation Weeting" nevű hadművelet akciója során ismét letartóztatták a 43 éves Rebekah Brooksot és férjét, Charlie Brooks versenylótrénert is. Brooks a News of the World főszerkesztője, később a Rupert Murdoch ausztrál-amerikai sajtócézár nagy-britanniai leányvállalatának, a News Internationalnek a vezérigazgatója volt.
A Brooksék elleni rendőri vizsgálat újabb fejezete nagyon kínos az éppen Washingtonba látogató David Cameron kormányfő számára, akinek Oxfordshire-ben szomszédai Brooksék, így szoros baráti kapcsolatot ápol velük.
Rebekah Brooksot utoljára 2011 nyarán vették őrizetbe, akkor a NoW-nél folytatott mobiltelefon-manipulációkkal, illetve rendőrök megvesztegetésével gyanúsították. A lap a lehallgatásokkal szenzációs, exkluzív sztorikat akart megjelentetni.
Az újabb üggyel 45-re emelkedett a lehallgatásokkal kapcsolatos letartóztatások száma, ám mindeddig egyetlen vádemelésre sem került sor. Az elhúzódó rendőri vizsgálat a News International vezérigazgatója, James Murdoch állásába is került. Valószínű azonban, hogy a lehallgatások nem csak a News International csoporthoz tartozó lapokra korlátozódtak.
A Scotland Yard közel 6400 lehallgatott áldozatot tart nyilván. Többen, közülük Sienna Miller színésznő és Jude Lawszínész, a már visszavonult futballista, Paul Gascoigne és Charlotte Church énekesnő peren kívül, több tíz-, illetve százezres nagyságrendű kártérítésben részesült a News Internationaltől.
Az illegális telefonfeltörések vesztese a brit sajtószabadság lehet, melyre nagy valószínűséggel szigorúbb és szervezettebb szabályozás vár.