Nem bír eredetijével az emberarcú Putyin

„Borjú” maradt a távozó Bivaly évében Dmitrij Medvegyev, aki másfél évvel az elnöki poszt megszerzése után továbbra is a hatalom másodlagos birtokosának tekinthető Vlagyimir Putyin mögött. A kormányfő egyértelműen jelezte, kész indulni a 2012-es elnökválasztáson.

Az elnöki posztot kormányfőire cserélő Vlagyimir Putyin befolyása nőtt is az elmúlt év során, az általa vezetett Egységes Oroszország (JeR) párt révén, amely a parlament után - amelyben kétharmados többsége van - az idei helyhatósági választásokon is elsöprő győzelmet szerzett, egypártivá téve többek között Moszkva város törvényhozását.

Az eredményt csalásokra hivatkozva ugyan vitatta az ellenzéki Orosz Kommunista Párt (KPRF) mellett a hatalomhoz lojális Méltányos Oroszország (SZR) és a populista Orosz Liberális Demokrata Párt (LDPR) is, ám az őszi tiltakozó kivonulásuk a parlamentből nem vezetett eredményre. Igaz, Medvegyev éves elnöki beszédében jelezte, hogy a hatalomnak „meg kell tanulnia tisztességes küzdelemben nyerni”, a szavaknál azonban nem ment tovább, megerősítve azokat a véleményeket, amelyek szerint az ő feladata csupán az „emberarcú putyinizmus” szavakba öntése, miközben a gyakorlati intézkedések továbbra is Putyint illetik.

Az elnöki és a kormányfői hatalom burkolt – az első vezetők szintjén látványosan sosem jelentkező – összeütközéseiből mindeddig az utóbbi került ki győztesen. A legutóbb a héten, amikor az orosz sajtó szerint vélhetően az elnöki adminisztráció kezdeményezésére a Legfőbb Ügyészség (LÜ) el kívánta mozdítani az ügyészség alá rendelt Nyomozati Hatóság (SZK) moszkvai részlegének vezetőjét, arra hivatkozva, hogy Anatolij Bagmet életrajza valótlanságokat tartalmaz tudományos fokozatát illetően. A Putyin által még elnökként, két éve létrehozott SZK azonban – amely a valóságban független az ügyészségtől, vezetőjét Alekszandr Basztrikint elnökként még Putyin jelölte ki – megvétózta a döntést, amelyet végül Jurij Csajka legfőbb ügyész vissza is vont.

Igaz, a LÜ sem tekinthető Medvegyev hátországának, hiszen annak élére Csajkát még Putyin nevezte ki három éve, ám a sajtó mégis az SZK áthangolásának elnöki kísérleteként értékelte a kezdeményezést. (Az elnök azonban érdemi személycseréket nem hajtott végre még az elnöki adminisztrációban sem, amelynek befolyásos helyettes vezetője ugyanaz a Vlagyiszlav Szurkov, aki Putyin idején volt. Az "elnök emberének" az igazságügyi minisztert, Alekszandr Konovalovot tekintik, mivel őt ritka kivételként Medvegyev jelölte - bár önálló „elnöki csoportról” túlzás lenne beszélni.)

Nem vált Medvegyev önálló területévé a külpolitika sem, amely hagyományosan az államfő kizárólagos terepe. Putyin azonban a külügyekben kormányfőként is ugyanolyan aktív, mint korábban. (Posztján maradt például az általa 2004-ben kinevezett Szergej Lavrov, noha a külügyminisztert közvetlenül az államfő jelöli, Medvegyev itt sem változtatott.)

Putyin maradt a szuvenírpiac főszereplője is, Medvegyev többnyire csak a társaságában jelenik meg a, matrjoskákon, faliórákon, fényképeken, amelyek ritkábban láthatók az irodák falain, mint Putyin portréi. Nem csökkent a miniszterelnök  súlya a sajtóban, nem csak a hírekben van jelen az államfővel azonos mennyiségben, de megőrizte az általa még elnökként rendszeresített „televíziós társadalmi párbeszéd” éves műsorát is, amelyben idén négy órán keresztül válaszolt a telefonos, sms-ben és e-mailen beküldött, valamint az ország kijelölt helyszíneiről bejelentkező, előzetesen megszűrt civilek által feltett kérdésekre.

Medvegyev átmeneti jellegét erősíti, hogy a legutóbbi televíziós párbeszéd során egy felvetésre válaszolva Putyin egyértelműen jelezte: kész újraindulni a 2012-ben esedékes elnökválasztáson. Ráadásul a Medvegyev által véghezvitt alkotmánymódosítás révén - amit Putyin saját elnöksége alatt látszólag ellenzett - az új elnök a négy helyett már hat éves mandátummal számolhat. (Igaz, Medvegyev sem zárta ki, hogy újra jelöltetné magát, így a módosítás rá is érvényes lenne, ám kevéssé valószínű, hogy az elnök Putyin ellenében indulna.)

A legvalószínűbb forgatókönyv szerint Putyin visszatér az elnöki posztra a 2012-es elnökválasztásokon. Az év az oroszok körében is népszerű kínai naptár szerint a Sárkányé - amely Oroszországban minden bizonnyal egyfejű lesz, megkönnyítve a most bizonytalanul két fej között ingázó politikai elit dolgát.

Az orosz tandem, Putyin és Medvegyev egy évvel ezelőtti közös síelésükön
Az orosz tandem, Putyin és Medvegyev egy évvel ezelőtti közös síelésükön
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.