„Semmi nincs a múltamban, ami arra utalna, hogy adóelkerülést akartam megszervezni" – cáfolta a kitartóan záporozó vádakat Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfő, az Európai Bizottság elnöke. Hiába: EP-képviselők egy csoportja bizalmatlansági indítványt nyújtott be az általa vezetett testület ellen.
Azóta kényszerül Juncker folyamatos védekezésre, hogy oknyomozó újságírók a nyilvánosság elé tárták: 340 nemzetközi vállalat titkos megállapodást kötött a luxemburgi adóhatósággal, és ezzel hatalmas adókedvezményhez jutott. Juncker miniszterelnöksége és pénzügyminisztersége idején olyan „nagyágyúk" használták ki a luxemburgi kiskaput, mint az Ikea, a Pepsi, az Amazon, a Procter & Gamble vagy a Deutsche Bank.
Jean-Claude Juncker. A bizalmatlansági indítványra biztos bukás vár Francois Lenoir / Reuters |
Noha e kétes gyakorlattal sem luxemburgi, sem uniós törvényeket nem sértettek, annyi biztos, hogy az EU-tagállamok eurómilliárdos adóbevételektől estek el. Jean-Claude Juncker úgy fogalmazott, hogy a cél nem az adócsalás volt, csupán kihasználták az uniós szabályozás lazaságát. És valóban: ezek a játékszabályok megengedik, hogy a nemzetközi cégek összevontan adózzanak abban a tagországban (jelen esetben Luxemburgban), ahol bejegyezték az anyavállalat központját. Így a leányvállalatok külön-külön már nem fizetnek társasági adót a saját országaikban.