Romániában már alkotmányt sért a magyar modell
A svájci frank lejárfolyama január közepén több mint 30 százalékkal megugrott, majd visszaesett, de még mindig 20 százalékkal magasabb a decemberinél. Ez pedig Románia-szerte 75 ezer lakossági ügyfelet sújt – a harmaduk jelzáloghiteles. Az érintettek szinte naponta tüntetnek, olyan szabályozást követelve, amely kötelezné a bankokat, hogy a hiteleket váltsák át lejre a kölcsön felvételekor érvényes árfolyamhoz képest legfeljebb húsz százalékkal drágábban. A felek között patthelyzet alakult ki: a hitelesek csakis az árfolyamrögzítést és a törvényhozás által elfogadott, mindenkire érvényes szabályozást tartják elfogadhatónak, míg a pénzintézetek ragaszkodnak az egyéni egyezkedéshez.
Frankhiteles tüntetők Bukarestben Radu Sigheti / Reuters |
Andreea Paul Vass liberális párti (ellenzéki) parlamenti képviselő – miután több részletfizető ügyfelet is elkísért a bankba – úgy látja, hogy a pénzintézetek nyitottabbak a tárgyalásra, mint korábban. Rugalmasabbnak tűnnek az adósok is: az árfolyamrögzítéshez ragaszkodnak, de már elfogadnának magasabb kurzust is, „amely nem jelent veszélyt a bankokra, de reálisan csökkenti az ügyfelek veszteségeit”.
Mugur Isarescu, a Román Nemzeti Bank elnöke világossá tette: csak a magáncsődtörvény elfogadását támogatják, és ellenzik, hogy a hiteleket rögzített árfolyamon váltsák át lejre. Higgadtságra intett, mondván, a január közepén megugrott frankárfolyam máris jelentős, 40 százalékos korrekción ment át.
Erdei-Dolóczki István képviselő, a pénzügyi bizottság RMDSZ-es tagja kérdésünkre elismerte: a frankárfolyam csökkenésével a döntéshozók lendülete is alábbhagyott. Eredetileg február első hetében kellett volna megszületnie az árfolyamrögzítésről szóló törvénynek, de a képviselők ma már abban sem biztosak, hogy hozható-e egyáltalán ilyen szabályozás. – A magyar modellt Romániában nehéz alkalmazni,mivel a román alkotmány tételesen rendelkezik a magántulajdon sérthetetlenségéről – magyarázta a politikus.
Az RMDSZ szerint a frankhitelek lejesítése a megoldás, de még kérdés, hogy az milyen árfolyamon lehetséges, mi lenne méltányos a bankoknak és a többi hitelesnek.