Nem a keleti nyitás miatt van a külügy Észak-Koreában

A reggeli órákban futótűzként terjedt a hír, miszerint a magyar Külügyminisztérium hivatalos küldöttsége Észak-Koreába látogatott. 

A KCNA észak-koreai hírügynökség honlapján közölt hírt az Index.hu szúrta ki, amely találgatások sorozatát indította el: mégis mit keres a kormány Észak-Koreában? 

Mint ahogy azt kérdésünkre Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőnöke elmondta, a küldöttség, élén Jakab Péter főosztályvezetővel, nem a keleti nyitás jegyében utazott az ázsiai országba, hanem egy akkreditációs levelet adták át Phenjanban, ugyanis Csaba Gábor személyében új szöuli nagykövete van Magyarországnak, aki az észak-koreai ügyeket is viszi majd. (Jakab egyébként Mianmarért - korábbi Burma - felelős laptopdiplomata is, azaz rendkívüli követi rangban lévő különmegbízott. Évente több alkalommal két-három hetet tölt az országban, amelyet 2011-ig katonai junta vezetett, így lehet tapasztalata az autoriter rezsimekkel való diplomáciai kapcsolattartásban).

Arra a kérdésre, hogy milyen az Észak-Korea és Magyarország közötti kapcsolat, Kaleta annyit mondott, hogy „diplomáciai" jellegű. – Ritkán, legfeljebb éves gyakorisággal, főosztályvezetői szinten tartunk velük kapcsolatot. Egyértelműen el szoktuk ítélni, amikor rakétakísérleteket, meg hasonlókat hajtanak végre. A Koreai-félsziget és az egész régió biztonsága szempontjából rendkívül aggasztónak találjuk az észak-koreai rezsim ezen megnyilvánulásait, és ennek a Külügyminisztérium időről-időre hangot is ad – mondta a sajtófőnök a Népszabadságnak.

Hozzátette, hogy technikai egyeztetés is szokott zajlani a két ország között, a mostani látogatás alkalmával erre is sor került: ezúttal az adósságrendezés volt a téma, ugyanis Észak-Korea tartozik Magyarországnak néhány milliónyi konvertibilis rubellel még a szocialista időkből.

A Külügyminisztérium által kedd délután kiadott közlemény szerint Magyarország, számos európai uniós tagországgal ellentétben nem tart fenn rezidens külképviseletet a Korea Népi Demokratikus Köztársaságban, ezért tájékozódásra külügyi konzultáció keretében nyílik lehetőség.

A magyar delegáció észak-koreai látogatásának híre azért is okozott meglepetést, mert a Külügyminisztérium honlapján nem írtak róla, illetve az MTI sem adott ki hírt, holott hasonló eseményekről gyakran adnak tájékoztatást. „Főosztályvezetői szintű látogatásokról nem szoktunk mindig beszámolni. Nyilván számukra nagyobb hírértéke van, hogy egy főosztályvezető odamegy, mint a mi részünkről" – mondta Kaleta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.