Ki az iszlám szélsőségesség, ki a nők elnyomásának jelképét látja az egész testet és az arcot is eltakaró muszlim női viseletben, a több városban is betiltott burkiniben. Bírálói szerint viszont a korlátozás diszkriminatív, és az Iszlám Államot segíti.
Nemrég még üzletet látott benne és felvette kínálatába egy világszerte ismert ruházati kereskedőlánc, mára viszont nem kívánatos több franciaországi strandon, sőt, moralizáló, politikai és jogi okfejtések tárgya lett a burkini. Az egész testet és az arcot is eltakaró muszlim női viselet, a burka és a bikini nevéből született szó olyan fürdőruhát jelöl, amely az arcon, valamint a kéz- és lábfejen kívül mindent eltakar.
Fotó: Stringer / Reuters |
Az európai létjogosultságáról szóló viták az után lángoltak fel, hogy a múlt héten Cannes-ban, majd néhány nap elteltével a közeli Villeneuve-Loubet-ben és a korzikai Siscóban is kitiltották a viseletet a strandokról, és hasonló korlátozás bevezetését tervezi az északon, a Doveri-szoros közelében fekvő Le Touquet is. Cannes polgármestere, David Lisnard, aki néhány éve még telket adott egy szaúdi donor által pénzelt mecset építésére, „az iszlamista szélsőségesség jelképének" nevezte a burkinit, Villeneuve-Loubet elöljárója pedig közegészségügyi okokra hivatkozott. Korzikán az a hétvégi, tettlegességig fajuló konfliktus vezetett a tilalomhoz, amely azért pattant ki, mert egy muszlim családfő rossz néven vette, hogy lefényképezték egy burkiniben strandoló hozzátartozóját.