Néhány száz menekültet tudna, több ezret kellene befogadnia

"Országunkban a tavalyi adatokhoz képest idén 380 százalékkal megnőtt a menekültek száma, ami egyelőre csupán néhány száz személyt jelent. Ez a folyamat azonban hónapról hónapra erősödik, ezért népszavazáson kellene dönteni arról, hogy hazánk befogadjon-e menekülteket" - javasolta Milan Chovanec, cseh belügyminiszter a prágai köztévé (CT) politikai vitaműsorában.

Az Európába menekültek helyzetéről e hét végén Brüsszelben tárgyalnak az uniós tagországok belügyminiszterei. Állítólag Németország 140 ezer személyt fogadna be, Csehországnak pedig 5-10 ezerről való gondoskodást javasolnak az uniós szakértők.

"Az EU ebben a kérdésben csak ajánlhat, de nem utasíthat" - hangsúlyozta Milan Chovanec. A tárcavezető arról is tájékoztatta a nézőket, hogy a Szíriából érkezettek többsége nem kíván letelepedni Csehországban, ők tovább szeretnének utazni, főleg Németországba. Az ukrajnai menekültek viszont szinte kivétel nélkül ideiglenes, később pedig állandó tartózkodási engedélyhez szeretnének jutni, mivel rokonaik vagy az ismerőseik már itt élnek.

„Tavaly a csehországi ukránok lélekszáma 424 291 volt" - tette hozzá. További kérdésekre válaszolva kifejtette, hogy a Csehországba érkezettekkel kapcsolatban igyekeznek minél több információhoz jutni. „Ki kell szűrni az Iszlám Állam visszaszivárgó harcosait, akik súlyos kockázatot jelenthetnek az egész földrészünkön, természetesen nálunk is, habár egyelőre nincs tudomásunk arról, hogy a terroristák között csehek is lennének" - közölte.

Radko Hokovský prágai migrációs szakértő szerint a jelenlegi csehországi menekült rendszer legfeljebb néhány száz személyt tud befogadni és ellátni. Többet azért sem, mert a társadalmunkban még mindig számottevő az idegengyűlölő hangulat, amelytől a jelenlegi kabinet is joggal tart. Marián Jurecka, a koalíciós Kereszténydemokrata Néppárt (KDU-CSL) alelnöke viszont bírálta a belügyminisztert alibista magatartásáért, mert a népszavazás indítványozásával másra akarja hárítani a felelősséget, holott döntenie a kabinetnek kellene.

„Vajon mi történt volna akkor, ha a nyugati országok ugyanígy viselkedtek volna a letűnt rezsimből menekültekkel szemben?" - tette fel a költői kérdést. Bejelentette azt is, hogy még a pénteki brüsszeli találkozó előtt összeül a cseh kormánykoalíciós tanács, amely remélhetően egyértelmű álláspontot fogad el ebben az égető problémakörben és megfelelő döntési jogokkal ruházza fel a tárcavezetőt.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.