Nagykövetet raboltak el Venezuelában
A mexikói nagykövetet és feleségét vasárnap éjfél körül rabolták el, amikor egy vacsora után BMW-jükben hazafelé indultak az előkelő Country Club negyedből. A bűnözök hétfő hajnalban, a főváros egyik külső részén elengedték a házaspárt, miután a helyi sajtó találgatásai szerint váltságdíjat kaphattak. (Értsd: Carlos Pujalte nagykövet odaadta nekik a bankkártyáján lévő összes pénzt.) Ez utóbbit egyébként sem a venezuelai rendőrség, sem a mexikói nagykövetség nem volt hajlandó megerősíteni.
Kedden a mexikói El Universal már azt az értesülést közölte, hogy a szövetségi közbiztonsági titkárság vésztárgyalóinak is szerepe volt abban, hogy a váltságdíj kifizetése után a bűnözők elengedték a diplomatát. Erre lehet következtetni abból is, hogy a mexikói külügyminisztérium köszönetet mondott a venezuelai rendőrségnek a gyors fellépésért, egyúttal az eset alapos kivizsgálását kérte. Tény, hogy hétfő hajnalban a rendőrök azonnal lezártak több caracasi főútvonalat, és ellenőriztek minden arra haladó járművet. Sőt, a sajtó úgy tudja, hogy a rendőrök több ismert bűnözőt a lakásukon kerestek fel, hogy információhoz jussanak tőlük. A nagykövet BMW-jét annak az étteremnek a közelében találták meg, ahonnan a fogadásról hazaindult, arról azonban nem szólnak a keddi hírek, hogy a diplomata elrablóit kézre kerítették volna.
A mexikói nagykövet elrablása nem az első ilyen eset. Legutóbb novemberben az ugyancsak gépkocsijával közlekedő chilei konzult állították meg fegyveres bűnözők Caracasban. Amikor ellenállni próbált, karon lőtték, és nyilvánvalóan csak azután engedték el, hogy váltságdíjat fizetett. Saját lábán ment el a legközelebbi kórházig.
Az El Nacional ellenzéki napilap keddi kommentárja szerint ha egy diplomatával vagy hírességgel történik ez, miként az Egyesült Államok baseball-ligájában játszó venezuelai Wilson Ramos elrablása volt, akkor erről persze ír a sajtó, de egyébként hétvégeken 40-50 hasonló emberrablásra vagy gyilkosságra kerül sor Caracasban.
Venezuelában egyébként minden évben 48 gyilkosság esik 100 ezer főre, amivel az ország Latin-Amerika egyik legkevésbé biztonságos országának számít. Az El Nacional szerint ezért joggal várható, hogy a közbiztonság hiánya az egyik fő téma lesz az októberi elnökválasztást felvezető kampányban az ellenzék részéről.
A caracasi dombokat lassan benövő szegénynegyedekben hagyományosan rossz a közbiztonság, amelyen érdemben Hugo Chávez 13 éves kormányzása sem tudott változtatni, annak ellenére, hogy látványos eredményeket tud felmutatni a szegénység csökkentésében és a különféle szociális programok nyomán.