Nagykövet a kormányrúdnál

Bulgáriában Marin Rajkov vezetésével ügyvivő kabinet alakult, két hónap múlva előrehozott választást rendeznek.

Tüntetők toalettpapírral kerítették körbe a bolgár nemzetgyűlés épületét. Más higiéniai eszközöket is felvonultattak, ezzel jelképezve, hogy a politikai élet megtisztítását akarják. A tiltakozó mozgalom nem állt le – annak ellenére, hogy kedden Roszen Plevneliev köztársasági elnök bemutatta az általa kinevezett ügyvivő „hivatalnok-kormányt”. Azt mondta, hogy a kabinet valamennyi tagja szakértője területének, s ez biztosítja az átmeneti kormányzás semlegességét.
Az új miniszterek többsége eddig is a tárcáknál töltött be főhivatalnoki pozíciókat, s csak annyiban köthetők pártokhoz, hogy néhányan közülük miniszterhelyettesi posztig jutottak. Két miniszter eddig egyetemi professzor volt, a kulturális tárcát egy ismert színész kapta. Bulgária miniszterelnöke a következő két hónapban az 53 éves Marin Rajkov hivatásos diplomata lesz. (Annyira diplomata, hogy már az apja is az volt, így ő Washingtonban született és így elvileg amerikai állampolgár – a szerk.)

Bulgarian President Rosen Plevneliev (L) shakes hands with interim premier-designate Marin Raikov during a ceremony in Sofia March 12, 2013.  Bulgaria's president named diplomat Raikov as interim prime minister on Tuesday, confirming an earlier Reute
Bulgarian President Rosen Plevneliev (L) shakes hands with interim premier-designate Marin Raikov during a ceremony in Sofia March 12, 2013. Bulgaria's president named diplomat Raikov as interim prime minister on Tuesday, confirming an earlier Reuters report. REUTERS/Stoyan Nenov (BULGARIA - Tags: POLITICS)

Rajkov Balkán-szakértőnek számít, de már kétszer volt nagykövet Franciaországban, most is Párizsból hívta vissza az elnök. Értékelések szerint Rajkov nem kötődik pártokhoz, ezzel nagyobb hitele lehet a Bulgáriát megrendítő népmozgalom híveinek szemében. Első beszédében erről azt mondta, hogy a tiltakozók mellett „szót kell kapjanak a „hallgató többség” milliói. Ugyanakkor bírálta az állam intézményeinek működését, mert nem védték meg az állampolgárokat a monopóliumok önkényétől. Rajkov beszédéből kiderült, hogy nem kíván engedni a populista követeléseknek. Nem lesz válogatás nélküli államosítás, ami szerinte politikai és gazdasági érdekeket szolgálna. Megmarad a nemzeti fizetőeszköz, a leva szilárdságát őrző valutatanács, amíg az európai uniós tagállam nem csatlakozik az eurózónához.

– Nem engedjük, hogy Bulgária a káoszba süllyedjen – hangoztatta, ezzel még egyszer megerősítve: szó sem lehet a választói rendszer többségivé alakításáról, s más olyan változásokról, amelyeket a tiltakozó mozgalom követelt. Ügyvezető kormányfőként az az elsődleges feladata, hogy a létező szabályok tiszteletben tartásával levezényelje a demokratikus választásokat, s átadja a hatalmat a megválasztandó kormánynak. Az átmeneti kormány hivatalba lépésével Bulgária rövid időre átalakult elnöki köztársasággá. A kabinet az államfőnek felel, s neki kell gondoskodnia a politikai folyamatosságról. Egyes szakértők nyilvánosan követelik a tavaly januárban hivatalba lépett Plevnelievtől, hogy az eddig kormányzó jobbközép párt, a GERB által jelölt 48 éves politikus az elkövetkező hetekben léptessen életbe valódi politikai reformokat, kezdje el a maffia befolyásának visszaszorítását – azaz állítsa helyre Bulgária jóhírét.

A jelek szerint a tiltakozó mozgalom egyes vezetői megpróbálnak párttá szerveződni. Egyelőre sikertelenül. A vezéralakok a legkülönbözőbb csoportosulásokból bukkantak fel. Vannak közöttük környezetvédők, fogyasztói jogvédők, oroszbarát csoportok tagjai, és meleg aktivisták is. Legfőbb követelésük az volt (a monopolhelyzetben lévő nagy energiaszolgáltatók államosítása mellett), hogy csak a választójogi törvény megváltoztatása és alkotmányreform után legyen parlamenti választás. A tiltakozó csoportok annyiban egységesek, hogy teljesen elutasítják az eddigi politikai osztályt. – Nem lehet új bordélyt nyitni a régi örömlányokkal – mondta egyikük. A lapunknak nyilatkozó bolgár politikai elemzők még mindig elképzelhetőnek tartják, hogy létre jöhet egy új protesztpárt, amely bejut a szófiai nemzetgyűlésbe a május 12-i szavazáson. A tervek szerint erre a napra tűzi ki Plevneliev a választást. Ha nem lesz alternatíva, úgy igen alacsony részvétel mellett a szocialisták és a bukott jobbközép kormánypárt, a GERB között dől el a harc. Legfeljebb még egy-két kisebb párt tud esetleg átlépni a parlamenti küszöbön – hangzik a nem túl biztató jóslat.

A bolgár ellenzék legszervezettebb ereje, a szocialista párt próbál kapcsolatba lépni a spontán tiltakozókkal. Szergej Sztanisev pártelnök nyilatkozatot adott ki, amelyben azt állítja: a még a jobbközép irányítása alatt működő belügyminisztériumban dossziékat készítenek a tiltakozó mozgalom vezetőiről.

A távozóban lévő kormány eközben intenzív öndicséretbe kezdett. Pozitív statisztikákat közölnek a jólét emelkedéséről, és „spontán küldöttségek” mondanak köszönetet a GERB-nek és a korábbi kormányfőnek, Bojko Boriszovnak az egyre javuló közbiztonságért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.