Kubai vizitje utolsó napján Barack Obama amerikai elnök beszédet intézett a kubai emberekhez, majd a havannai amerikai követségen találkozott több ellenzéki aktivistával is. A rezsimmel szemben kritikus ellenzékiek közül azonban nem mindenki nézte jó szemmel az amerikai elnök történelmi látogatását.
Kedden volt három napja, hogy a családja nem látta Mario Felix Lleonart-t, ismert kubai ellenzékit, baptista lelkészt. Egy havannai barátja úgy tudja, hogy a férfit egy rendőrkapitányságon tartják fogva a Havannától mintegy 250 kilométerre fekvő Santa Clarában. „Amikor olyan magas rangú személyek látogatnak Kubába, mint most Barack Obama, a hatóságok körbeveszik az ellenzékiek otthonát, és nem engedik, hogy elhagyják a lakásukat [nehogy demonstrációt szervezzenek]... egyeseket letartóztatnak. Félix sem léphetett volna ki a lakásából, de mégis megtette” – meséli a Népszabadságnak Havannából Óscar Elías Biscet, egy másik neves ellenzéki, emberi jogi aktivista, aki összesen 12 évet töltött börtönben.
Barack Obama kubai ellenzékiek társaságában Havannában Carlos Barria / Reuters |
Az orvosi egyetemet végzett, 54 éves férfi úgy véli, kubai útjával Obama legitimálta a kommunista rezsimet, ugyanakkor pozitívum, hogy az amerikai elnök kedden, a havannai amerikai követségen találkozott a civil szféra képviselőivel és több ellenzéki személyiséggel, akik elmesélhették neki, hogy milyen „jogsértések történnek ebben a diktatúrában”. Biscet a saját bőrén tapasztalta, hogy mik a különvélemény következményei.