Moszkva nem hisz a meteorológusoknak

Az eddigi fülledt hőséget viharos szelek és esők váltották fel Oroszország nyugati és középső kormányzóságaiban. Moszkvát hétfőn még elkerülte a vihar, de a kenyér már drágult.

A nyugati szél enyhülést hozott a hőségtől és a szmogtól szenvedő moszkvaiaknak, de az idő csak a hét végére lesz elviselhető – állítják az orosz meteorológusok.

A baj az, hogy az oroszok elveszítették bizalmukat az állami előrejelző szolgálatban: ma már csak minden orosz gondolja, hogy a hivatal képes megfelelő előrejelzéssel szolgálni. Feltehetően nem annyira a szakemberek képességeiben kételkednek, inkább azt gondolják, hogy a hatalom (mint régen) politikai megfontolásokból manipulálja az időjárás előrejelzést is.

Egyelőre azonban a némileg csökkent a közép-oroszországi és Moszkva környéki tűzfészkek száma. A mentőalakulatokat több külföldi segélycsapat és technikai eszköz, tűzoltó repülőgépek is segítik. Orosz környezetvédők szerint csökkent annak a veszélye, hogy a tűz nyomán a Brjanszki-erdőből jelentős mennyiségű rádióaktív anyag jut a levegőbe. Ezek az erdőségek a csernobili atomerőmű 1986 áprilisi katasztrófája nyomán szennyeződtek.

A hőség, a tőzegtüzek okozta szmog és az erdőpusztulás után, most a hurrikánveszélyre készül Moszkva. Szent-Pétervárt és a környező területet még vasárnap elérte a pusztító erejű vihar, és legalább másfélezer település maradt áram nélkül. Hétfő reggel csak a villanynélkül maradottak negyede kapta vissza a szolgáltatást. Késnek a vonatok, akadozik a közúti közlekedés. Az építkezéseken toronydaruk dőltek fel. Most Luzskov moszkvai polgármester jó előre utasította a helyi hatóságokat, hogy biztosítsák a toronydarukat.
A megfigyelők azt látják, hogy az orosz vezetőknek – a Puytin–Medvegyev tandemnek – az erdőtüzek és a természeti katasztrófák arra szolgálnak, hogy jelenlétüket növeljék a nyilvánosságban. Gyakorlatilag imázs-verseny zajlik ezekben a napokban, amelyből Vlagyimir Putyin kormányfő és potenciális elnökjelölt kerül ki győztesen.

Ilyen nagy port felverő lépése volt a gabonaexport leállítása. A szárazság miatt a termés negyede odaveszett. A jelszó tehát: a hazai ellátás garantálása és az áremelés megállítása. Az előbbit sikerül megvalósítani, hiszen nagy gabonatartalékok is vannak az orosz hombárokban. Az utóbbit kevésbé. A News.ru orosz hírportál tegnap jelentette, hogy a moszkvai élelmiszerboltokban máris drágult a kenyér. Hol kilenc, hol tizenkét százalékkal.

Az orosz elnök meteorológiai főtanácsadója, Alekszandr Bedrickij azt mondta, ami Oroszországban történik, a globális felmelegedés következménye, akárcsak a pakisztáni áradások vagy a korábbi francaországi hőhullám. Ez a felismerés esetleg módosíthat a kormányzat álláspontján is. Moszkva aláírta az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról. Ám bevételei jelentős részét a szénhidrogének eladása okozza, a nyersanyagtermelés és a nehézipar továbbra is gerince az orosz gazdaságnak.

Szmogfelhőben a Vörös tér
People walk along Moscow's Red Square with St. Basil's Cathedral seen in the background through heavy smog caused by peat fires in nearby forests August 2, 2010. Wildfires raged across the European parts of the vast country in the past few days, which has been sweltering since June in an unprecedented heat wave. REUTERS/Alexander Natruskin (RUSSIA - Tags: ENVIRONMENT DISASTER RELIGION CITYSCAPE IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.