Moszkva nem hisz a meteorológusoknak
A nyugati szél enyhülést hozott a hőségtől és a szmogtól szenvedő moszkvaiaknak, de az idő csak a hét végére lesz elviselhető – állítják az orosz meteorológusok.
A baj az, hogy az oroszok elveszítették bizalmukat az állami előrejelző szolgálatban: ma már csak minden orosz gondolja, hogy a hivatal képes megfelelő előrejelzéssel szolgálni. Feltehetően nem annyira a szakemberek képességeiben kételkednek, inkább azt gondolják, hogy a hatalom (mint régen) politikai megfontolásokból manipulálja az időjárás előrejelzést is.
Egyelőre azonban a némileg csökkent a közép-oroszországi és Moszkva környéki tűzfészkek száma. A mentőalakulatokat több külföldi segélycsapat és technikai eszköz, tűzoltó repülőgépek is segítik. Orosz környezetvédők szerint csökkent annak a veszélye, hogy a tűz nyomán a Brjanszki-erdőből jelentős mennyiségű rádióaktív anyag jut a levegőbe. Ezek az erdőségek a csernobili atomerőmű 1986 áprilisi katasztrófája nyomán szennyeződtek.
A hőség, a tőzegtüzek okozta szmog és az erdőpusztulás után, most a hurrikánveszélyre készül Moszkva. Szent-Pétervárt és a környező területet még vasárnap elérte a pusztító erejű vihar, és legalább másfélezer település maradt áram nélkül. Hétfő reggel csak a villanynélkül maradottak negyede kapta vissza a szolgáltatást. Késnek a vonatok, akadozik a közúti közlekedés. Az építkezéseken toronydaruk dőltek fel. Most Luzskov moszkvai polgármester jó előre utasította a helyi hatóságokat, hogy biztosítsák a toronydarukat.
A megfigyelők azt látják, hogy az orosz vezetőknek – a Puytin–Medvegyev tandemnek – az erdőtüzek és a természeti katasztrófák arra szolgálnak, hogy jelenlétüket növeljék a nyilvánosságban. Gyakorlatilag imázs-verseny zajlik ezekben a napokban, amelyből Vlagyimir Putyin kormányfő és potenciális elnökjelölt kerül ki győztesen.
Ilyen nagy port felverő lépése volt a gabonaexport leállítása. A szárazság miatt a termés negyede odaveszett. A jelszó tehát: a hazai ellátás garantálása és az áremelés megállítása. Az előbbit sikerül megvalósítani, hiszen nagy gabonatartalékok is vannak az orosz hombárokban. Az utóbbit kevésbé. A News.ru orosz hírportál tegnap jelentette, hogy a moszkvai élelmiszerboltokban máris drágult a kenyér. Hol kilenc, hol tizenkét százalékkal.
Az orosz elnök meteorológiai főtanácsadója, Alekszandr Bedrickij azt mondta, ami Oroszországban történik, a globális felmelegedés következménye, akárcsak a pakisztáni áradások vagy a korábbi francaországi hőhullám. Ez a felismerés esetleg módosíthat a kormányzat álláspontján is. Moszkva aláírta az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról. Ám bevételei jelentős részét a szénhidrogének eladása okozza, a nyersanyagtermelés és a nehézipar továbbra is gerince az orosz gazdaságnak.