Moszkva és Peking mossa kezeit

Oroszország nem adja ki Washingtonnak az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori munkatársát, Edward Snowdent – tette egyértelművé Vlagyimir Putyin.

Putyin kedden Finnországban, a finn kollégájával, Sauli Niinistővel folytatott tárgyalásai után jelentette be, hogy Snowden továbbra is a moszkvai Seremetyevo reptér tranzitjában tartózkodik. Szabad ember, szabadon távozhat, de Oroszországnak és neki is az lenne a legjobb, ha ezt mielőbb megtenné – hangoztatta. Kiadatási egyezmény híján jogi alap sincs arra, hogy átadják az USA-nak a magát jogvédőnek tekintő amerikait – mondta Putyin, és világossá tette: nem akar a kiadatás kérdésével foglalkozni. Az orosz titkosszolgálatok sem korábban, sem most nem működtek együtt Snowdennel, és reméli, az ügy nem árt az orosz-amerikai kapcsolatoknak – tette hozzá.

Az Edward Snowden elleni amerikai vádak egy hongkongi bevásárlóközpont óriásmonitorján
Az Edward Snowden elleni amerikai vádak egy hongkongi bevásárlóközpont óriásmonitorján

Az államfő alig néhány órával az után nyilatkozott, hogy külügyminisztere, Szergej Lavrov visszautasította azokat a washingtoni vádakat, amelyek szerint Moszkva segítheti Snowden szökését. „Megalapozatlannak és elfogadhatatlannak” nevezte, hogy országát megpróbálták az amerikai törvények megsértésével és majdhogynem összeesküvéssel meggyanúsítani. Snowden nem lépte át az orosz államhatárt, így a Kremlnek semmi köze sincs hozzá, utazási menetrendjéről az orosz vezetés is csak a sajtóból értesült – mondta.

Hasonlóképpen nyilatkozott a Washington által ugyancsak keményen bírált Kína külügyi szóvivője is, aki szerint a hongkongi hatóságok jogszerűen kezelték az amerikai belbiztonság adathalászati titkait kiszivárogtató szökevény ügyét. A kínai kommunista párt központi lapja, a Zsenmin Zsipao tengerentúli kiadása ugyanakkor azt írta Snowdenről, hogy merészségével „letépte Washington álszent maszkját”.

Enyhülni látszik viszont az Egyesült Államok hangneme. Miután hétfőn még arról beszélt, hogy a történteknek hatása lehet a kétoldalú kapcsolatokra, John Kerry amerikai külügyminiszter kedden, Szaúd-Arábiában már azt mondta: nem akarnak konfrontációt Moszkvával a Snowden-ügy miatt. Higgadtságot, józanságot kérnek, és remélik, hogy Oroszország „nem áll olyan valakinek az oldalára, aki az igazságszolgáltatás elől menekül” – közölte.  Az amerikai titkosszolgálatokat az is aggasztja, hogy nem tudni pontosan, mennyi bizalmas anyag van az egykori elemző birtokában. Dianne Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának elnök asszonya szerint 200 titkos irat lehet nála, a Reuters egy nem kormányzai forrásból viszont úgy értesült, hogy a férfi több ezer dokumentumot másolt ki az NSA mappáiból, mielőtt Hongkongba utazott. Ráadásul, mivel szoros kapcsolatban áll a WikiLeaks-alapító Julian Assange-dzsel, attól is tartanak, hogy újabb kiszivárogtatást szerveznek.

A volt elemző  vasárnap Hongkongból érkezett Seremetyevóra, de az eredeti tervektől eltérően hétfőn nem repült tovább Kubába és kedden sem szállt fel a havannai gépre.  Egyelőre azt sem tudni, hogy hova tart és hogyan jut el oda. A Kommerszant FM moszkvai rádióadóban egy szakértő úgy vélekedett, az lenne a legcélszerűbb, ha az őt befogadó ország diplomáciai úton juttatná ki Oroszországból. Az orosz sajtó továbbra is egymásnak ellentmondó híreket és találgatásokat közölt Snowdenről. Biztosnak csak az tűnik, amit a Reuters tett közzé a szálloda recepciósára hivatkozva: az amerikai vasárnap felkereste a seremetyevói tranzitban működő kapszulahotelt, de nem töltötte ott az éjszakát. Csak az árlistát nézte meg, majd távozott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.