Moszkva elvágja a köldökzsinórt?
Knyazev szerint ez lenne a megtorlás azért, amiért a Nyugat szembemegy Moszkvával mind Szíria, mind Irán, mind a közös rakétavédelmi rendszer kérdésében, ráadásul beleszól az orosz elnökválasztási kampányba, az esélyes Vlagyimir Putyin jelenlegi miniszterelnök ellenfeleit támogatva.
Ha ez tényleg bekövetkezik (és nem csak Moszkva blöffje vagy választási trükkje), abból olyan problémák adódhatnak, amelyek Magyarországot is érinthetik, Afganisztánban rekedhet ugyanis az újjáépítésben részt vevő magyarok többmilliárd forintot érő felszerelése. Elemzők szerint azonban Moszkva túlbecsüli a közép-ázsiai szövetségeseire gyakorolt saját jelentőségét és befolyását: utóbbiak éppen most szorongatják, hogy fizessen a Kirgizisztánban és Tádzsikisztánban fenntartott hatalmas orosz katonai támaszpontok használati jogáért.
Ha Oroszország elvágja a területén keresztül vezető afganisztáni utánpótlási vonalakat (amelyek most, hogy a pakisztáni szállítások bizonytalanok, jelentős szerepet játszanak a koalíció ellátásában), még mindig számos, jóllehet drágább lehetőség marad nyitva, így a grúziai, az azerbajdzsáni, a kazahsztáni, az üzbegisztáni, a tádzsikisztáni vízi-szárazföldi útvonal. Igaz, ezen jelenleg csak a NATO-utánpótlás kevesebb mint egyharmada érkezik Afganisztánba.
Ám egyik közép-ázsiai államnak sem érdeke felrúgni a Nyugattal a kapcsolatokat csak azért, hogy Moszkvával szolidáris maradjon. Jelentős tranzitdíjaktól esne el például így a régió két koldusszegény országa, Tádzsikisztán és Kirgizisztán. Kazahsztán pedig önállóan dönt, a minap meg is állapodott a britekkel az afganisztáni visszavonulásról: több mint hatmilliárd dollár értékű hadfelszerelést szállítanak majd Angliába a közép-ázsiai államon keresztül. Üzbegisztánra azonban, amely még mindig élvezi az 1980-as években a szovjet csapatok afganisztáni ki- és bevonulására, utánpótlására kiépített útvonalak, raktárak előnyeit, már panaszkodnak az amerikaiak, amiért a közelmúltban felével megemelte a tranzitdíjakat. Az északi utánpótlás – már ameddig működik – jóval előnyösebb megoldás a NATO-erőknek.