Moszkva: Teherán vegye komolyan a NAÜ jelzését

Oroszország felszólította pénteken Iránt, hogy vegye nagyon komolyan a NAÜ jelzését és működjön együtt a szakosított ENSZ-szervezettel vitatott atomprogramja kérdésében. Irán szerint "hiábavaló" az elítélő határozat.

Az orosz külügyminisztérium közleményében reményét fejezte ki, hogy Teherán komolyan veszi a NAÜ-kormányzótanács határozatának jelzését, és haladéktalanul garantálja a teljes körű együttműködést az ügynökséggel az atomprogramja körüli konfliktus megoldása érdekében. A NAÜ kormányzótanácsa pénteken az iszlám köztársaság atomprogramja miatt elítélő határozatot hozott Irán ellen. A határozat azt kifogásolja, hogy Irán titokban újabb urándúsító üzem építésébe kezdett, amiről csak szeptemberben adott tájékoztatást.

A kormányzótanács követelte, hogy Teherán azonnal függessze fel a Kúm melletti erdőségekben folyó építkezést. Teherán amerikai kémműhold-felvételek miatt kényszerült annak elismerésére, hogy 2007-ben urándúsító üzem építésébe fogott.

A NAÜ négy év elteltével hozott ismét határozatot az iráni atomprogrammal kapcsolatban. A dokumentumot az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztik.

Washington: Teheránnak következményekkel kell számolnia

Teheránnak következményekkel kell számolnia, ha nem működik együtt a nagyhatalmakkal - fogalmazott egy vezető amerikai kormányzati tisztviselő. A NAÜ kormányzótanácsának határozata remélhetőleg erősíti azt az üzenetet, hogy "készek vagyunk egy válaszcsomagot összeállítani, ha nem találunk együttműködő partnerre" - fogalmazott a nevének elhallgatását kérő tisztviselő.

Irán remélhetőleg nem hagyja figyelmen kívül ezt a világos üzenetet - mondta, de arra nem tért ki, hogy az iszlám államnak miféle következményekkel kellene számolnia. Glynn Davies amerikai NAÜ-követ Bécsből úgy nyilatkozott: az Irán iránti nemzetközi türelem fogyóban van, és nem folytatódhatnak az eredménytelen tárgyalási fordulók.

A Washingtonban nyilatkozó névtelen kormányzati tisztviselő később hangsúlyozta: az Iránt elítélő bécsi NAÜ-szavazás - a határozatot 35 igen szavazattal fogadták el 3 nem ellenében - azt mutatja, hogy a nagyhatalmak célja közös. Kifejtette, Iránnak mind kevesebb ideje marad, hogy tisztázza a nukleáris programjával kapcsolatos kérdéseket.

Egy másik amerikai kormánytisztviselő kiemelte: a Biztonsági Tanács állandó tagjai közül eddig Kína mutatkozott a legkevésbé hajlandónak az Irán elleni szankciók meghozatalára, most viszont még a NAÜ-határozat megszövegezésében is közreműködött.

Barack Obama amerikai elnök és európai vezetők korábban év végi határidőt szabtak ahhoz, hogy Irán tárgyaljon atomprogramjáról.

Irán szerint "hiábavaló" a NAÜ elítélő határozata

Irán szerint "hiábavaló" a NAÜ pénteki elítélő határozata, és nem szakítják meg a nukleáris programot sem szankciók, sem katonai fenyegetések hatására.

A teheráni külügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott, hogy "a határozat elfogadása színpadias döntés volt, amellyel nyomást akarnak gyakorolni Iránra. Ez hiábavaló" - jelentette ki.

Irán bécsi nagykövete ezt a véleményt azzal egészítette ki, hogy "az ilyen gesztusok romboló hatásúak az együttműködésre nézve", a követelések "egyikét sem fogjuk végrehajtani".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.