Már Amerikában is van négy hasmenéses beteg

Oroszországot még nem nyugtatták meg az európai zöldségek fogyasztásának biztonságos voltára vonatkozó uniós válaszok, ezért a csütörtökön elrendelt importtilalom továbbra is érvényben marad. Négy gyanús eset az Egyesült Államokban is van, a magyar termelőkre több tízmillió forint értékű uborka rohadt rá.

„Sem Németország, sem az Európai Unió hatóságai nem mutatnak készséget a helyzet tisztázására. Ez nem az ő hibájuk, hanem az ő bajuk, mert azt mutatja, hogy a felmerült kérdésekre egyelőre nincs válasz" - mondta hétfőn kora reggel Gennagyij Onyiscsenko orosz tiszti főorvos, aki egyben az orosz fogyasztóvédelmi főhatóság vezetője. Hozzátette, hogy a szolgálat kapott ugyan levelet az EU-tól, de az a feltett kérdésekre nem szolgált válasszal, viszont azt a „semmilyen bizonyítékkal alá nem támasztott állítást tartalmazza, hogy megteszik a megfelelő lépéseket".

Onyiscsenko szerint csak Dánia mutat jó példát, amennyiben a hivatalos hatóságok részletes jelentést küldtek az orosz hatóságoknak az országban fennálló helyzetről.

Ez a helyzet egyelőre nem túl rózsás: a járvány már 13 országot, vagyis az EU mintegy felét érinti, 22 ember meghalt – 21 Németországban, egy pedig Svédországban. A megbetegedések száma a kontinensen már 2500 körül jár, a fertőzés ráadásul átkelt az óceánon is: az Egyesült Államokban jelenleg négy gyanús esetet tartanak nyilván.

Az amerikai élelmiszerellenőrző hivatal, az FDA sietve megnyugtatta a közvéleményt, hogy mind a négy lehetséges fertőzött nemrég járt Hamburgban, az amerikai élelmiszerelosztókig nem szivároghatott el a halálos hasmenést, más esetekben pedig epilepsziás tüneteket kiváltó baktérium.

Vasárnapi német bejelentések szerint az E. coli baktérium halálos változatát, az EHEC-et valószínűleg egy Hamburghoz közeli, uelzeni farmról származó növényi csíra terjeszti. Ezt azonban hétfő délig nem sikerült egyértelműen bizonyítani. Ha a kutatások ezt igazolják, az meglehetősen kínos fényt vet a helyi hatóságokra, amelyek közvetlenül kitörése után a Spanyolországból érkező uborkára fogták a járványt. (Madrid emiatt kártérítést követel és pert fontolgat a hamburgi városvezetés ellen.) Németországban most több növény – borsó, zöldbab, lencse, brokkoli, lucerna és adzukibab – csíráit vizsgálják a fertőzés miatt.

Több európai országéi mellett az orosz embargó katasztrófával fenyegeti a magyar növénytermesztőket is, akiknél több tízmillió forint értékű eladhatatlan uborka halmozódott fel – enenk mennyisége néhány napon belül elérheti a 2-3 ezer tonnát. A lehetséges kár egyelőre felbecsülhetetlen.

Bab- és salátacsíra  a nagyító alatt. Marad az orosz embargó
Beansprouts and salad sprouts are seen in this picture illustration taken in Berlin June 6, 2011. The managing director of a German organic farm that might be at the centre of a deadly E.coli outbreak said on Monday he was baffled that his beansprouts are suspected of causing such devastation. German officials said on Sunday the beansprouts of Klaus Verbeck, the head of the "Gaertnerhof Bienenbuettel", could be the source of the EHEC bacteria (enterohaemorrhagic Escherichia coli) outbreak that has killed 22 and made more than 2,200 people ill across Europe. The farm has been shut, produce recalled and further test results are due on Monday. REUTERS/Pawel Kopczynski (GERMANY - Tags: FOOD HEALTH)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.