Mindenkit lehallgathattak Washingtonban
A számokhoz tartozó nevekről, illetve a beszélgetések tartalmáról nincs szó. A külföldi lehallgatások jóváhagyására létrehozott titkos bíróság által kiadott meghatalmazás három hónapra szól.
A sajtóban már többször felmerült, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a széles hatáskörrel felruházott nyomozó hatóságok és titkosszolgálatok az amerikaiak beszélgetéseit is lehallgatták, és figyelték digitális kommunikációjukat. Később a lehallgatások jóváhagyására titkos, gyorsított eljárással dolgozó bíróságokat hoztak létre. Azt azonban a csütörtöki kiszivárogtatásokig nem bizonyították dokumentumok, hogy ezt az Obama-kormány is folytatta volna. A The Washington Postnak nyilatkozó szakértő szerint a kiszivárgott meghatalmazás egy 2006-os irat megújítása, amelyet 90 naponként rutinszerűen hosszabbítanak meg. A névtelenséget kérő szakértő szerint ezeknek a dokumentumoknak az a célja, hogy a telefontársaságot védjék akkor, ha valaki panaszt tenne vagy perelne adatai átadása miatt.
Az Obama-kormány elismerte a dokumentum valódiságát, és közölte, hogy ezekre az adatokra szükség van ahhoz, hogy megakadályozzák a terrortámadásokat – jelentette a Reuters.
Jogvédők szerint mindez arra utal, hogy (bár ők nem nyilatkoznak) a többi nagy kommunikációs szolgáltatónak is hasonlóképpen át kell adnia minden adatot a kormánynak. Ebből pedig szerintük az következik: az erre alkalmas szoftverekkel a kormány akár az állampolgárok közötti kapcsolati hálót is feltérképezheti.