A hétfő hajnali sajtótájékoztatón elhangzott bejelentés szerint százezer menekült számára létesítenek befogadóállomásokat a Balkánon. Görögországban tíz héten belül 50 ezer férőhelyet alakítanak ki – ebből 20 ezret az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága – további ötvenezer férőhelyet pedig más balkáni országok menekülttáboraiban hoznak létre. A megállapodás szól arról is, hogy ezentúl eltántorítják a menekültek útvonalán fekvő országokat, hogy az egyre újonnan érkezőket azonnal a nyugati határaikra szállítsák. „Az nem lehet, hogy 2015 Európájában emberek magukra maradjanak, és mezőkön, a fagyban kelljen átvészelniük az éjszakát" - jegyezte meg ennek kapcsán a csúcstalálkozó kezdeményezőjeként Juncker. Angela Merkel német kancellár ehhez a maga részéről annyit tett hozzá, Európának azt kell megmutatnia, hogy az értékek és a szolidaritás kontinenséről van szó.
Ezen túlmenően a kormányok biztosítják a menedékkérők nyilvántartásba vételét, folyamatosan tájékoztatják egymást az országukban tartózkodó menedékkérők számáról, és gondoskodnak arról, hogy a nemzetközi védelemre nem szoruló személyeket hazatoloncolják - hangzik a megállapodás, amely egy sor intézkedést tartalmazott a schengeni külső határok védelmére is. Még hétfőn még minden ország kijelöl egy kapcsolattartót, a kötelezettségek teljesítését pedig hetente ellenőrizni fogják.
|
Vucsics és Juncker. Nem valószínű, hogy mindenki úgy fog táncolni ahogyan Brüsszel szeretné Eric Vidal / Reuters |
Szlovéniába 400 határőrt telepítenek a következő napokban, Horvátország pedig az illegális határátlépés felderítéséhez, és a menedékkérők regisztrációjához remélhet segítséget. A csúcson kilátásba helyezték emellett a Frontex megerősített jelenlétét az Égei-tengeren, valamint támogatását a menedékkérők regisztrálásához a görög-macedón és a görög-albán határon.
|
Ciprasz és Merkel félrevonulva beszélget. Tízezrek sorsa a tét Eric Vidal / Reuters |
Hogy mennyire nehéz közös nevezőre hozni a menekültválság főszereplőit, azt világossá tették a résztvevők érkezéskor tett nyilatkozatai. Alekszandar Vucsics szerb kormányfő bírálta a „falak és kerítések” építőit, Orbán Viktor pedig azokat a tagállamokat, amelyek nem akarják vagy nem hajlandók betartani a schengeni határok védelmére vonatkozó előírásokat. Alekszisz Ciprasz görög kormányfő finoman Törökországra tolta a felelősséget, amely szerinte a nyugat-balkáni folyosó „bejárataként” szolgál. Miro Cerar szlovén miniszterelnök azt mondta, Európa széthullik, ha a következő napokban vagy hetekben nem találnak megoldást a problémára, Orbán pedig korábban többször is hangoztatta, hogy Görögország az, amelyik nem teljesíti a Schengen-tagságból fakadó kötelezettségeit.