Minden dél-koreait visszahívnak Keszongból
Szöul csütörtökön 24 órát adott Észak-Koreának, hogy egyezzen bele a keszongi ipari park működéséről szóló tárgyalásokba, különben „komoly intézkedésekre” számíthat. Phenjan ultimátumként fogta fel a dolgot, és közleményben figyelmeztette a délieket, hogy követeléseik „nem vezetnek jó eredményre.”
Az észak-koreai ipari komplexumot 2003-ban nyitották meg Dél és Észak együttműködésének szimbólumaként. A határ mellett lévő ipari övezetet a két Korea közötti viszonyok indikátorának tartják, ezért bezárását az elemzők igen kedvezőtlen fordulatnak értékelték. 2009-ben ez már egy rövid időre megtörtént egy amerikai–dél-koreai hadgyakorlat után, akkor több száz dél-koreai munkás rekedt az övezetben.
A Jonhap dél-koreai hírügynökség Pak Gun Hje elnököt idézte, aki szerint nagy megterhelést jelent a dél-koreai cégekre nézve a leállás. A bezárással azonban Phenjan saját magát is bünteti, nagy mennyiségű valutabevételtől esik ugyanis el. A dél-koreaiakat április eleje óta nem engedik be az övezetbe, Phenjan pedig 53 ezer észak-koreai dolgozót vont ki onnan. Az ipari parkban azonban bent ragadt 175 dél-koreai, akik valószínűleg lassan kifogynak az élelemből és a gyógyszerekből is, Phenjan ugyanis azt sem engedi, hogy nekik bármiféle ellátást szállítson Dél-Korea.
Szöul pénteken bejelentette, hogy maradék dolgozóit is kivonja az övezetből, írja a BBC. A dél-koreai egyesítési miniszter szerint Phenjannak garantálnia kell, hogy állampolgárai biztonságosan visszatérhetnek, és hogy az ott befektető dél-koreai cégek vagyonát védeni fogják. A Keszongban működő dél-koreai cégeket képviselő szövetség korábban azt nyilatkozta, hogy az övezetben maradt dél-koreaiak nem igazán akarják elhagyni a komplexumot, tartanak ugyanis attól, hogy tulajdonukat lefoglalják.
Észak-Korea tavaly decemberben Föld körüli pályára állított egy műholdat, a nemzetközi közösség akkor azzal vádolta Phenjant, hogy nagy hatótávolságú rakétával kísérleteztek. Észak februárban végrehajtotta harmadik atomkísérletét, ami szigorú ENSZ-szankciókat vont maga után. Phenjan a büntetőintézkedések és a közös amerikai–dél-koreai hadgyakorlatok miatt folyamatosan fenyegetőzik, rakétákat mozgat a keleti partoknál, és még az Egyesült Államoknak is beígért egy megelőző nukleáris csapást, habár szakértők szerint ehhez megfelelő eszköze nincs. Március végén Phenjan hadiállapotot hirdetett Dél-Koreával szemben, majd bejelentették, hogy újraindítják a jongbjoni atomreaktort.