Minden dél-koreait visszahívnak Keszongból

Észak-Korea elutasította Dél-Korea párbeszédre szólító ajánlatát, miszerint tárgyaljanak a közösen működtetett keszongi ipari park újraindításáról. Szöul válaszul maradék dolgozóit is kivonja az övezetből.

Szöul csütörtökön 24 órát adott Észak-Koreának, hogy egyezzen bele a keszongi ipari park működéséről szóló tárgyalásokba, különben „komoly intézkedésekre” számíthat. Phenjan ultimátumként fogta fel a dolgot, és közleményben figyelmeztette a délieket, hogy követeléseik „nem vezetnek jó eredményre.”

Dél-koreai katona barikádot állít a demilitarizált zónába vezető \
A South Korean soldier sets up a barricade at a checkpoint on the Grand Unification Bridge, which leads to the demilitarized zone separating North Korea from South Korea, in Paju, north of Seoul April 8, 2013. The North, led by 30-year-old Kim Jong-un, has been issuing vitriolic threats of war against the United States and U.S.-backed South Korea since the United Nations imposed sanctions in response to its third nuclear weapon test in February. REUTERS/Kim Hong-Ji (SOUTH KOREA - Tags: MILITARY POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)

Az észak-koreai ipari komplexumot 2003-ban nyitották meg Dél és Észak együttműködésének szimbólumaként. A határ mellett lévő ipari övezetet a két Korea közötti viszonyok indikátorának tartják, ezért bezárását az elemzők igen kedvezőtlen fordulatnak értékelték. 2009-ben ez már egy rövid időre megtörtént egy amerikai–dél-koreai hadgyakorlat után, akkor több száz dél-koreai munkás rekedt az övezetben.

A Jonhap dél-koreai hírügynökség Pak Gun Hje elnököt idézte, aki szerint nagy megterhelést jelent a dél-koreai cégekre nézve a leállás. A bezárással azonban Phenjan saját magát is bünteti, nagy mennyiségű valutabevételtől esik ugyanis el. A dél-koreaiakat április eleje óta nem engedik be az övezetbe, Phenjan pedig 53 ezer észak-koreai dolgozót vont ki onnan. Az ipari parkban azonban bent ragadt 175 dél-koreai, akik valószínűleg lassan kifogynak az élelemből és a gyógyszerekből is, Phenjan ugyanis azt sem engedi, hogy nekik bármiféle ellátást szállítson Dél-Korea.

Szöul pénteken bejelentette, hogy maradék dolgozóit is kivonja az övezetből, írja a BBC. A dél-koreai egyesítési miniszter szerint Phenjannak garantálnia kell, hogy állampolgárai biztonságosan visszatérhetnek, és hogy az ott befektető dél-koreai cégek vagyonát védeni fogják. A Keszongban működő dél-koreai cégeket képviselő szövetség korábban azt nyilatkozta, hogy az övezetben maradt dél-koreaiak nem igazán akarják elhagyni a komplexumot, tartanak ugyanis attól, hogy tulajdonukat lefoglalják.

Észak-Korea tavaly decemberben Föld körüli pályára állított egy műholdat, a nemzetközi közösség akkor azzal vádolta Phenjant, hogy nagy hatótávolságú rakétával kísérleteztek. Észak februárban végrehajtotta harmadik atomkísérletét, ami szigorú ENSZ-szankciókat vont maga után. Phenjan a büntetőintézkedések és a közös amerikai–dél-koreai hadgyakorlatok miatt folyamatosan fenyegetőzik, rakétákat mozgat a keleti partoknál, és még az Egyesült Államoknak is beígért egy megelőző nukleáris csapást, habár szakértők szerint ehhez megfelelő eszköze nincs. Március végén Phenjan hadiállapotot hirdetett Dél-Koreával szemben, majd bejelentették, hogy újraindítják a jongbjoni atomreaktort.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.