Kanadai sajtó: magyar romák töltik meg az országot
Egész családok a kisgyermektől a nagyszülőkig szállnak le minden nap Torontóban a Pearson repülőtéren és nyújtanak be menedékkérelmet a kanadai hatóságoknak – írja az észak-amerikai országba érkező magyar romákról a Sun News televízió honlapja. Reptéri bevándorlási tisztviselők szerint az érkezők gyakorta arra hivatkoznak, hogy hazájukban „skinheadek” és „nácik” üldözik őket: a múlt héten állítólag volt olyan nap, hogy 110 roma kért menedékjogot Kanadában. A folyamodványok elbírálására a hatóságoknak extra személyzetet kellett mozgósítaniuk.
A Sun News arról ír, hogy míg 2009-ben 2400, 2010-ben 2300, idén januártól szeptemberig már 2500 magyarországi roma adott be menedékkérelmet a kanadai bevándorlási hivatalnál, de a kérelmeknek mindössze a 23 százalékát hagyják jóvá.
A helyi Roma Közösségi Központ igazgatója, akit a Sun News Gina Csanyi-Roban néven idéz, azt állítja, hogy a bevándorlási hullámot nem csillapítaná az sem, ha Kanada vízumkényszert vezetne be Magyarországgal szemben, mert a romák életüket féltve menekülnek Kanadába: Csanyi-Roban szerint Magyarországon a neonácik „kiképzőtáborokban” készülnek arra, hogy erőszakos cselekményeket kövessenek el a romák ellen. (Tavaly januárban a The Globe and Mail közölt riportot a magyarországi romagyilkosságokról, azt írva, Tatárszentgyörgy után ugrásszerűen megnőtt a Kanadába menekülő magyarországi romák száma.)
A roma emberi jogi vezető szerint sok bevándorlót Kanadában vernek át. Megtörtént, hogy egy taxisofőr ráállt ugyan arra, hogy a repülőtérről a menekültközpontba vigye három roma család 13 tagját, de elvette tőlük összes pénzüket – ez 270 dollár volt –, majd elhajtott. A kanadai kormány hallgat a problémáról – mondta a Sun Newsnak Csanyi-Roban. Olyan sok roma jön, hogy a menekültszállóikra már kitették a „Megtelt” táblát, és az új érkezőket más közösségekhez irányítják.
Vele némiképp ellentétben egy, a televízió által megszólaltatott bevándorlási jogász, Richard Kurland úgy vélte, a romáknak semmi szükségük arra, hogy Kanadáig meneküljenek, elvégre „bármelyik” európai ország befogadhatná őket. „Nem kell itt maradniuk. Visszatérve bármelyik európai országban legálisan vállalhatnának munkát” – állította a jogász.
A kanadai sajtó időről időre felkapja az országba érkező magyarországi romák hírét, kormányzati körökben pedig az elmúlt évek során többször is felvetődött, hogy vízumkényszerrel kellene gátat vetni a menekülthullámnak. Hasonló intézkedésre van precedens: 2009-ben Kanada Csehországgal szemben vezetett be vízumkényszert az onnan menekülő romák miatt, ami kisebb diplomáciai botrányhoz vezetett a két ország között. Bár a vízumkényszert Ottawa Magyarországgal szemben többször is lebegtette, ezt eddig sikerült elkerülni. (2009-ben Jason Kenney bevándorlási miniszter Budapestre is eljött, hogy a magyar kormányt fellépésre bírja a romák érdekében, tavaly pedig úgy volt, hogy a választások után jön a kanadai vízumkényszer, és Ottawa csak azt nem akarja, hogy a romákból kampánytémát csináljanak a magyarországi pártok.)
Nem mintha a romák megrettennének az illegalitástól. A kanadai határőrség, a CBSA jelentése szerint az elmúlt három évben összesen 700 roma szállt ki egyoldalúan számukra készített menekültprogramból, azaz döntött úgy, hogy inkább nyom nélkül eltűnik az országban.