Mesterházy majdnem száz százalékot lát
Mesterházy minderről a Wall Street Journalnek beszélt a múlt heti amerikai látogatásán. Az lap emlékeztet, hogy az igazságszolgáltatás és a média reformja miatt Orbán és pártja az Európai Unióban és a nemzetközi emberi jogi szervezetek részéről is éles kritikákat kapott. Mesterházy az interjúban ennek kapcsán azt mondta, a következő kormány első feladata a jogrend visszaállítása lesz. A szocialisták a fenntartható fejlődés útjára akarják állítani az országot a visszaesés okozta károk után: világosan elválasztanák egymástól a hatalmi ágakat, visszaállítanák az Alkotmánybíróság tekintélyét, biztosítanák az MNB függetlenségét és azt is, hogy a sajtó szabad legyen – árulta el az MSZP elnöke. Szerinte a szocialisták gyorsan és határozottan fognak cselekedni a nemzetközi bizalom visszaszerzéséért.
A Fideszt legyőzni azonban nehéz lesz – írja a WSJ. Nyolc év után a szocialistáknak 59 képviselőjük maradt a 386 fős Országgyűlésben, ahol 2010-ben a Fidesz a képviselői mandátumok kétharmadát nyerte el. Hogy növelje a jövő évi választási siker esélyeit, Mesterházy a Bajnai Gordon exminiszterelnök vezette Együtt 2014-gyel fogna össze. Ez az együttműködés szakértők szerint kulcsjelentőségű az ellenzéki győzelem szempontjából; ahogy Mujtaba Rahman, a New York-i Eurasia Group elemzője a WSJ-nek mondta, az Együtt 2014 a kiábrándult Fidesz-szavazóknak ajánl egy racionális, a közép felé hajló alternatívát – olyasvalamit, amire a szocialisták egyedül nem képesek. Majdnem százszázaléknyi esélyt látok a szövetségre az Együtt 2014-gyel – mondta Mesterházy a lapnak. A WSJ az Együtt 2014 e-mailen elküldött közleményéből idéz, amely szerint a fő kérdésekben megtalálták a közös nevezőt, de néhány részlet még tisztásra vár.
Mesterházy azt ígéri, hogy hatalomra kerülésük után a szocialisták csökkentenék a bankadót – ezen a WSJ szerint Orbán is gondolkodik –, és egyenlő feltételeket teremtenének a belföldi és a külföldi gazdasági szereplők előtt. „Véget kell vetni a külföldi cégek ellen indított háborúnak. Az embereket nem érdekli, ki egy cég tulajdonosa. Amit akarnak, az a munkahely és a tisztes fizetés” – nyilatkozta Mesterházy ezzel kapcsolatban a WSJ-nek. A pártelnök beszélt arról is, hogy IMF- és EU-segély helyett Magyarországnak más megoldás után kell néznie a piaci bizalom helyreállítása és a kiszámítható kormányzati politika érdekében. Mesterházy szerint e megoldások egyike lehet, ha Magyarország 2015. január 1-től csatlakozik az eurózóna előszobájának számító ERM-2 mechanizmushoz. Ez szigorú deficitcsökkentési és más gazdasági kötelezettségvállalásokkal jár együtt, de az MSZP elnöke szerint „többet nyerhetünk vele, mint amennyit veszítünk”. Az ERM-2 vállalása ellenére azonban Mesterházy nem sietne az euró bevezetésével, amely egy ettől független politikai döntést kíván. „Ha teljesítjük is a követelményeket, rugalmasak lennénk az euró bevezetésével. Még kérdés, milyen állapotban lesz akkor az eurózóna” – zárta Mesterházy a WSJ-nek adott interjút.