Kirúgták az amerikai hadsereg afganisztáni parancsnokát
Egy inkább Afganisztán piszkához, semmint a NATO-fővárosok tárgyalótermeihez szokott, keményen hajtó tábornok rövidzárlatának tudják be, s ezzel alighanem a lényegét ragadják meg a The Los Angeles Times forrásai Stanley McChrystal tábornok és környezete végzetesnek bizonyult nyilatkozatainak.
A Rolling Stone magazinban megjelent és keddre általános megdöbbenést keltett cikk másnapján az ítélet is megszületett: Barack Obama felmentette az afganisztáni erők eddig nem éppen forrófejűségéről ismert parancsnokát. Az amerikai elnök előzőleg az Ovális Irodába kérette és négyszemközt fél órát tárgyalt a tábornokkal, aki Robert Gates védelmi miniszternél és Mike Mullen tengernagynál, az ország első katonájánál is vizitelt.
Obama ezután nem sokkal már be is jelentette a CNN által megszellőztetett információt, hogy McChrystal helyére David Petraeus tábornokot, az amerikai középső parancsnokság parancsnokát nevezi ki az Afganisztánban állomásozó amerikai és NATO-csapatok (ISAF) főparancsnokának. Amíg a amerikai kongresszus rá nem bólint Petraeusra, az ISAF helyettes parancsnoka, Nick Parker tábornok látja el a főparancsnoki tisztséget.
Martonyi megerősítette hazánk afganisztáni elkötelezettségét
Reméljük, hogy nem eredményez ez politikai változást. Belső ügyről van szó, az okokat értjük. Újságírók előtt az embernek figyelnie kell a nyelvére, különösen egy tábornok eseetében - mondta Martonyi János a C-SPAN amerikai tévécsatornának adott csütörtöki interjújában, Stanley McChrystal afganisztáni amerikai parancsnok szerdai leváltásával kapcsolatos kérdésekre válaszolva.
A külügyminiszter megerősítette Magyarország afganisztáni elkötelezettségét. - Alapvető értékek védelméről is szó van. Nem engedhetjük meg, hogy vereséget szenvedjünk. Csak együtt vonulhatunk ki - mondta, kifejtve: a magyar közvélemény nem annyira ellenzi az ottani katonai részvételt. Az amerikai-orosz kapcsolatokat kommentálva úgy fogalmazott: hazánk üdvözli az "újraindítás" politikáját. Utalt rá, hogy "voltak félreértések az oroszokkal", de egyetértés van már az átláthatóságban, a globális kihívások pedig együttműködést követelnek meg.
Egy betelefonáló néző kérdésére, aki méltatta "Magyarország győzelmét" az iszlám, azaz még az ottomán birodalom felett, Martonyi egyebek közt kiállt a Törökországgal ápolt kapcsolatok mellett, és úgy vélve: az az érdekünk, hogy a mohamedán valláson belül a mérsékelt irányzat kerekedjék felül.
A magyar kormány 29 pontos gazdaságpolitikájáról Martonyi elmondta: az egyszerre felel meg a gazdaságélénkítés és a költségvetési fegyelem követelményeinek. - A bankoknak tisztes módon kell kivenniük a részüket - indokolta a banki különadó tervét. Személyes meggyőződése, hogy az euró fennmarad, a jelenlegi válság pedig kezelhető marad, az ezzel ellentétes prognózisok túlságosan is pesszimisták a magyar diplomácia irányítója szerint.