Kirúgták az amerikai hadsereg afganisztáni parancsnokát

Az afganisztáni parancsnok azután kapott selyemzsinórt, hogy meghökkentő stílusban és élességgel bírálta az Obama-adminisztráció felsővezetését. Kérdés, mindez hogyan befolyásolja a háború menetét.

Egy inkább Afganisztán piszkához, semmint a NATO-fővárosok tárgyalótermeihez szokott, keményen hajtó tábornok rövidzárlatának tudják be, s ezzel alighanem a lényegét ragadják meg a The Los Angeles Times forrásai Stanley McChrystal tábornok és környezete végzetesnek bizonyult nyilatkozatainak.

A Rolling Stone magazinban megjelent és keddre általános megdöbbenést keltett cikk másnapján az ítélet is megszületett: Barack Obama felmentette az afganisztáni erők eddig nem éppen forrófejűségéről ismert parancsnokát. Az amerikai elnök előzőleg az Ovális Irodába kérette és négyszemközt fél órát tárgyalt a tábornokkal, aki Robert Gates védelmi miniszternél és Mike Mullen tengernagynál, az ország első katonájánál is vizitelt.

Obama ezután nem sokkal már be is jelentette a CNN által megszellőztetett információt, hogy McChrystal helyére David Petraeus tábornokot, az amerikai középső parancsnokság parancsnokát nevezi ki az Afganisztánban állomásozó amerikai és NATO-csapatok (ISAF) főparancsnokának. Amíg a amerikai kongresszus rá nem bólint Petraeusra, az ISAF helyettes parancsnoka, Nick Parker tábornok látja el a főparancsnoki tisztséget.

Martonyi megerősítette hazánk afganisztáni elkötelezettségét

Reméljük, hogy nem eredményez ez politikai változást. Belső ügyről van szó, az okokat értjük. Újságírók előtt az embernek figyelnie kell a nyelvére, különösen egy tábornok eseetében - mondta Martonyi János a C-SPAN amerikai tévécsatornának adott csütörtöki interjújában, Stanley McChrystal afganisztáni amerikai parancsnok szerdai leváltásával kapcsolatos kérdésekre válaszolva.

A külügyminiszter megerősítette Magyarország afganisztáni elkötelezettségét. - Alapvető értékek védelméről is szó van. Nem engedhetjük meg, hogy vereséget szenvedjünk. Csak együtt vonulhatunk ki - mondta, kifejtve: a magyar közvélemény nem annyira ellenzi az ottani katonai részvételt. Az amerikai-orosz kapcsolatokat kommentálva úgy fogalmazott: hazánk üdvözli az "újraindítás" politikáját. Utalt rá, hogy "voltak félreértések az oroszokkal", de egyetértés van már az átláthatóságban, a globális kihívások pedig együttműködést követelnek meg.

Egy betelefonáló néző kérdésére, aki méltatta "Magyarország győzelmét" az iszlám, azaz még az ottomán birodalom felett, Martonyi egyebek közt kiállt a Törökországgal ápolt kapcsolatok mellett, és úgy vélve: az az érdekünk, hogy a mohamedán valláson belül a mérsékelt irányzat kerekedjék felül.

A magyar kormány 29 pontos gazdaságpolitikájáról Martonyi elmondta: az egyszerre felel meg a gazdaságélénkítés és a költségvetési fegyelem követelményeinek. - A bankoknak tisztes módon kell kivenniük a részüket - indokolta a banki különadó tervét. Személyes meggyőződése, hogy az euró fennmarad, a jelenlegi válság pedig kezelhető marad, az ezzel ellentétes prognózisok túlságosan is pesszimisták a magyar diplomácia irányítója szerint.

 

Obama elnök bemutatja az új afganisztáni főparancsnokot, David Petraeus tábornokot.
U.S. President Barack Obama announces that Gen. David Petraeus will replace Gen. Stanley McChrystal as his top commander in Afghanistan while in the Rose Garden of the White House in Washington, June 23, 2010. REUTERS/Larry Downing (UNITED STATES - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.