Erdogan elnök mindeközben folytatja a puccsot állítólag megszervező Fethullah Gülen iszlám mozgalma elleni kampányt, ám közben hagyja, hogy kormányának más tagjai mosolyhadjáratot kezdjenek – elsősorban a külföldnek, főleg a befektetőknek címezve. Numan Kurtulmus miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtóértekezletén azt fejtegette, hogy a rendkívüli állapot nem jelenti katonai közigazgatás és ítélkezés bevezetését: nem lesz kijárási tilalom, az alapvető emberi jogok nem sérülnek.
Kurtulmus szerint az új jogi helyzet mindenekelőtt arra szolgál, hogy megtisztítsák az államot a gülenista összeesküvőktől.
A Bianet nevű hírportál viszont ismerteti a rendkívüli állapot idején alkalmazható lépéseket. Ezek tartalmazzák egyebek között az állampolgárok mozgásának, gyülekezésének korlátozását, illetve tilalmát. Cenzúrát vezethetnek be a sajtóban, a televízióban és a rádióban, s korlátozhatják, betilthatják a filmek premierjét. Külön indoklás nélkül motozhatnak és tarthatnak házkutatást a hatóságok. Korlátozhatják az egyesületi jogot, és felfüggeszthetik az alapítványok működését három hónapra.
A török felhasználók jelentős részének Facebook-bejegyzései arról szólnak, hogy a terror és a szorongás egyelőre csak a közszférát érte el. Ott tisztviselők, tanárok között tisztogatnak. Az elmúlt napokban 50 ezer embert függesztettek fel, 9000-en vannak előzetes letartóztatásban, közülük hatezer a katona. Több tucat bírót tartóztattak le szintén állítólagos gülenista kapcsolatai miatt. Harminc újságíró is rács mögé került – nem lehet tudni, miért. Egy kurd személyiség, egyetemi oktató azt írta a közösségi oldalon: „a lincselés megkezdődött".
A katonai puccskísérlet és a rákövetkező politikai feszültség azonnal éreztette hatását a török gazdaságon. A turisták jelentős része hazament, az új utazásokat lemondták. A Standard and Poor azonnal eggyel hátrébb sorolta – BB+ kategóriából a BB-be – a befektetésre egyébként sem ajánlott Törökországot. Erre lehetett a válasz Mehmet Simsek helyettes kormányfő nyilatkozata, miszerint továbbra is ragaszkodnak a piacgazdasághoz és a befektetők biztonságához.
Menekülnek a futballsztárok
Elszerződik Törökországból több külföldi futballsztár. Eddig két ismert játékos jelentette be, hogy a politikai viszonyok miatt távozik: Mario Gomez, a Besiktas német csatára és Robin van Persie, a Fenerbahce holland csillaga.