Mehetnek az újságírók Gázába
"A sajtószabadság soha nem tapasztalt mértékű korlátozása", az, hogy Izrael a külföldi újságírókat nem engedi be a Gázai övezetbe, lehetetlenné teszi a független tájékoztatást - írta az FPA korábban egy nyílt levélben.
A tel-avivi bírói testület döntése korlátozásokat is tartalmaz: az FPA tagjai az erezi átkelőnél, legfeljebb tizenkét fős csoportokban juthatnak be a Gázai övezetbe, olyan alkalmakkor, amikor humanitárius okokból nyitva van az átjáró.
Az újságírók elégedetlenek a bíróság rendelkezésével, mert az azt is jelenti, hogy azoknak, akik az övezetből tudósítanak, meg kell osztaniuk értesüléseiket a szövetség többi tagjával. Az FPA biztosítani akarja, hogy csak átmeneti legyen ez a megoldás.
Izrael zárt katonai övezetté nyilvánította hétfőn a Gázai övezet határa mentén húzódó 2-4 kilométer széles sávot, feltételezések szerint szárazföldi hadművelet előkészítéseként. Zárt katonai övezetbe polgári személyek nem léphetnek be, újságírók sem.
Az újságíró-szövetség tagjai lehetőség szerint első kézből szeretnék tájékoztatni a közvéleményt az eseményekről.
Több tisztázatlan kérdés is van az izraeli légitámadások körül - érvelnek. Az egyik ilyen a civil áldozatok száma. Palesztin források szerint ugyanis számos civil is meghalt a szombat óta tartó légitámadásokban, míg izraeli állítások szerint az áldozatok csaknem mindegyike a Hamász tagja volt. Nem tudni biztosan azt sem, hogy valóban egy szokványos mecsetet rombolt-e le az egyik légicsapás, - ahogy ezt a palesztinok állítják -, vagy fegyvereket és harcosokat rejtett-e el az épületben a Hamász.
A palesztin területről kijutó tudósítások és fotók kizárólag hírügynökségek ott élő palesztin munkatársaitól és az övezetben irodát fenntartó arab tévétársaságoktól származnak, az izraeliek ezeket fenntartásokkal fogadják. Cipi Livni izraeli külügyminiszter például a napokban az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak adott interjújában elfogultságot vetett a csatorna szemére.