Támadás Berlusconi ellen: marad kórházban a kormányfő
A kormányfőnek eltört az orrcsontja, felszakadt az alsó ajka, amelyet össze kellett varrni, és két foga is megsérült - közölte Alberto Zangrillo, az olasz kormányfő orvosa. Berlusconit a helyi San Raffaele kórházban kezelik.
Az elkövető, a 42 éves Massimo Tartaglia a milánói dóm kicsinyített, fémből készült másával ütötte arcon a kormányfőt, aki éppen autogramokat osztogatott egy választási nagygyűlés, a márciusi önkormányzati választások kampányindítója után. A földre esett politikust testőrei felsegítették, majd autójához kísérték, ahonnan Berlusconi még jelezni akarta a tömegnek, hogy nincs nagyobb baj. Ezután vitték a kormányfőt a San Raffaele kórházba, ahol egyik orvosa megvizsgálta. Először csak 24 órás megfigyelésre tartották volna bent, ám később kiderült, a kormányfő sérülései súlyosabbak, mint kezdetben gondolták, és legalább keddig kórházban marad. Személyi orvosa, Alberto Zangrillo szerint Berlusconi antibiotikumot és fájdalomcsillapítót kap, ennek ellenére fejfájása nem múlt el, és nehezen eszik. További sebészi beavatkozásra azonban nem lesz szükség – jelentette ki az orvos.
Néhány órás kihallgatás után a milánói ügyészség hivatalosan vádat emelt Tartaglia ellen előre megfontolt súlyos testi sértés címén. A férfit, aki foglalkozását tekintve grafikus, a hírek szerint tíz éve pszichés problémákkal kezelik. A támadás után a zsebében egy feszületet és egy gázsprayt is találtak.
Választási beszédében, amelyből a BBC idézett, Berlusconi arról beszélt, hogy őt szörnyetegnek festik le, de ő maga nem hiszi ezt. Egyrészt azért, mert „jóképű, másrészt mert rendes fickó vagyok”. A Corriere della Sera internetes változata szerint a beszéd alatt a hallgatóság egy kisebb csoportja fújolni kezdte a miniszterelnököt.
„Tudtam, hogy bekövetkezik! Miért gyűlölnek ennyire?" - kérdezte Berlusconi. A vérző arcú kormányfőnek a Facebook válaszolt: húszezren éltették a támadó Tartagliát, ugyanennyien felakasztását sürgették. „Jobbulást! Az olaszok veled vannak!" - lobogtak a kórháznál a transzparensek. Itáliát megnyugtatta a hír, hogy a letartóztatott támadó magányos elmebeteg. A negyven évvel ezelőtti bombára emlékező Milánóban azonnal terrorista akcióra gondoltak: a Berlusconi arcába csapódó tárgy zaja lövésre hasonlított, testőrei golyóálló mellényt dobtak rá.
Berlusconi szeret a tömegben fürdeni, megszokta a tapsot, a füttyszót: 2003-ban a szabadúszó Piero Micca pojácát kiáltott rá. A kormányfő feljelentette, Miccát felmentették. 2004-ben a munkás Roberto Dal Bosco fényképezőgépe állványával ütötte fejbe az utcán sétáló Berlusconit, aki megbocsátott neki, de a férfit súlyos testi sértésért elítélték. A Ki lövi már le Berlusconit? ellenzéki felszólítás szerzőjét a Demokraták (PD) kirúgták a pártból.
Az agresszió a levegőben volt - nem csak Berlusconi szerint. A belügyminisztérium régóta elszigetelt akciótól tartott: a Berlusconi ellenes tüntetések, a tavaszi nőbotrány, az őszi bírósági ügyei miatt a kormányfő hetek óta kerülte a nyilvánosságot. Az eldurvult politikai légkört elítélte a Berlusconival mosolyszünetben levő államfő Giorgio Napolitano, vasárnap az indulatok csillapítását hirdető PD-elnök, Rosy Bindi hétfőn már feleslegesnek nevezte Berlusconi áldozati szerepjátszását, Antonio Di Pietro sem volt hajlandó visszavonni kijelentését, miszerint Berlusconi provokálta a támadást.
Mérgezett a hetvenes évek terrorját idéző belpolitikai légkör – írta az olasz sajtó. A legnépszerûbb kormány, a mandátumát kitöltő Berlusconi biztosította politikai stabilitás, a karácsonyi költekezés mutatta jólét ellenére Itália feszültségben él. Örökös a harc Berlusconi és szövetségesei, Berlusconi és az ellenzék, a sajtó, az ügyészség között. A kormányfő nyomdafestéket nem tűrő kifejezéssel illeti a nem rá szavazókat, Di Pietro maffiózót üvölt a parlamentben, a képviselőház elnöke kiskirályt a kormányfôre, és seggfejet a bevándorlók állampolgárságát tagadókra (vagyis a kormányfőre), az ellenzék Julius Caesar sorsát jósolja Berlusconinak, aki kommunistának tartja az ügyészséget és a sajtót, az ellenzékiek pedig az utcán őt fasisztázzák.
A milánói dóm kicsinyített másával elkövetett arculcsapás Itália rettegett félelmeit hozta felszínre. A közvélemény érzi, a pattanásig feszült politikai harc bármikor robbanhat - húsz testőr sem volt elég a kormányfő védelmére.