Megspórolt halálbüntetések
Tavaly 12 százalékkal kevesebb embert küldtek át a túlvilágra az amerikai bíróságok kivégzőszobáiban – jelentette a halálbüntetést ellenző Death Penalty Information Center. Még így is 46-an végezték így (aranyérmes változatlanul Texas), ám ez 1976 óta történelmi mélypontnak számít.
A háttérben csak részben a halálbüntetéssel kapcsolatban lassan változó álláspont, illetve az ártatlanok kivégzésének veszélye áll. Sokkal inkább az, hogy az amerikaiak is rájöttek, a kivégzés drága mulatság, márpedig a gazdasági válság közepette mindenütt spórolni kell. Ráadásul a méreginjekciót illetve az altatószert is macerás beszerezni.
Szó sincs viccről, komoly tanulmányok támasztják alá, hogy a halálos ítéltet és a kivégzés jóval többe kerül, mint valakit akár élete végéig rácsok mögött tartani. Egy kansasi jelentés már 2003-ban rámutatott, hogy a kivégzés 70 százalékkal drágább, mint az életfogytiglani dutyi. Hasonló eredményeket hoztak a felmérések Tennesse-ben, Indianában és New Jerseyben is – írja a Spiegel online.
Ezen felbuzdulva, Missouri államban már külön számítógépes program segíti a bírókat: néhány klikkelés, és menten kiderül, van-e a halálos ítéletnél „olcsóbb alternatíva”. Emellett a program – az elítélt hátterét, bűnlajstromát figyelembe véve – azt is kiszámolja, hogy mekkora az esély a visszaesésre vagy a társadalomba való beilleszkedésre.
Kaliforniában is költségérzékenyek a börtönök: a nem erőszakos bűncselekmény miatt elítéltek egy részét nemes egyszerűséggel hazaküldik – hogy ezzel is spóroljanak.