Megosztottak Honduras kérdésében az iberoamerikai államok

Innováció és tudás – ez a két hívószava az ez évben a portugáliai Estorilben megrendezett iberoamerikai csúcsértekezletnek, a megbeszéléseket mégisa latin-amerikai földrész konfliktusai uralják.

Az érintett országok államfőinek távolmaradása ellenére is főként a hondurasi választások, valamint a Venezuela és Kolumbia közötti ellentétek váltak az iberoamerikai konferencia fő témáivá. A latin-amerikai országok valamint Spanyolország, Portugália és Andorra közötti fokozottabb együttműködést szolgáló fórum 1991-ben jött létre, a 22 ország állam és kormányfői évente más-más országban tartanak csúcstalálkozót.

Nagyarányú távolmaradás jellemzi az estorili találkozót, amelyen – éppen a helyi konfliktusok, belpolitikai problémák vagy választások miatt - nem vesz részt Venezuela, Kuba, Bolívia, Honduras, Uruguay, Nicaragua, Guatemala és Paraguay elnöke.

Megosztottak a résztvevők a hondurasi – az államcsínnyel eltávolított Zelaya elnök utódlásáráról dönteni hivatott - választások legitimitását illetően. Míg Kolumbia elnöke, Alvaro Uribe már kijelentette, hogy el fogja ismerni az új hondurasi kormányt és Peru, Panama, Costa Rica  bizonyos feltételek mellett megtennék ezt, a régióban nagy súlyt képviselő Brazília és többek között Venezuela, Argentina valamint Spanyolország sem hajlandók erre. Mint Migual Ángel Moratinos spanyol külügymiszter fogalmazott, Spanyolország nem ismeri el a választásokat, de nem hagyhatja figyelmen kívűl az új szereplők fellépését sem, akiket egyben párbeszéd kezdeményezésére hívott fel. Bár a külügyminisztereknek vasárnap nem sikerült, az egybegyűlt 14 állam-és kormányfő még reménykedik abban, hogy közös nyilatkozatottal zárulhat a csúcs a hondurasi hatalmi konfliktusról.

Nincs egyetértés a Venezuelát Kolumbiával szembeállító kérdésben sem, jóllehet a latin-amerikai országok többsége ellenzi a megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok hadserege használja a kolumbiai támaszpontokat.

A polémikus, mediatikus személyiségek távollétében a kolumbiai énekesnőre, Shakirára összpontosult a figyelem, aki szolidaritási alapítványa számra keresett támogatást valamint a latin-amerikai ovódáskorú gyerekek oktatásának kiterjesztését szorgalmazta.

Shakira Michelle Bachelet chilei elnökkel az estorili csúcson. Jótékonyság a figyelem középpontjában
Colombian singer Shakira listens to Chile's President Michelle Bachelet (L) during a news conference at the XIX Ibero American Summit in Estoril November 30, 2009. REUTERS/Marcos Borga (PORTUGAL POLITICS ENTERTAINMENT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.