Megmenekült Basescu, célkeresztben a magyarok
A választási iroda várhatóan a kora esti órákban teszi közzé a végleges részvételi eredményeket. Az elnök menesztéséhez a választójogú polgárok fele plusz egy szavazata lett volna szükséges.
A Basescut támogató Demokrata-liberális Párt (PDL) párhuzamos szavazatszámlálása szerint a választójogú polgárok 45,45 százaléka szavazott. Ezzel szemben a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) 51-52 százalékos részvételt valószínűsít. A szavazatszámlálás eredménye jóformán egyik felet sem foglalkoztatja, az igenek magas aránya miatt. A választási iroda adatai szerint 7,3 millióan szavaztak az elnök menesztésére, vagyis az urnákhoz járuló polgárok 87,55 százaléka. A nemek aránya 11,12 százalékos volt.
Victor Ponta miniszterelnök szerint, ha a népszavazást nem is nyilvánítják érvényesnek, az ötmillió szavazattal megválasztott elnöknek akkor is komolyan el kell gondolkoznia azon, hogy legitim módon képviselheti-e a továbbiakban Romániát, miután vasárnap nyolcmillióan ellene szavaztak. Egyúttal úgy vélte, a referendum megerősíti az USL-kormány legitimitását.
– Erősebb vagyok, mint valaha – jött a válasz Traian Basescutól, aki a referendum előtt távolmaradásra szólította fel híveit. Most társadalmi megbékélésre szólított fel, majd élesen támadta az USL több vezető politikusát, valamint a kormánykoalícióhoz közelálló Antena3 hírtelevíziót, mondván, hogy „megmérgezték a közéletet”.
A referendum kapcsán az utolsó szót az alkotmánybíróság mondja ki. A taláros testület várhatóan kedden ül össze, hogy megvizsgálja, érvényesnek tekinthető-e a népszavazás, és visszatérhet-e hivatalába Basescu.
Kelemen Hunor: Nem a magyarok a hibásak
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke vasárnap éjszakai, kolozsvári sajtótájékoztatóján cáfolta, hogy a PDL-hez hasonlóan a magyarok tömegesen bojkottálták volna a referendumot. A Központi Választási Iroda adatai szerint Hargita megyében 11,56, Kovászna megyében 20,60 százalékos volt a részvétel, ám Kelemen Hunor szerint ez annak tudható be, hogy a magyarok számára nem volt közvetlen tétje a népszavazásnak.
Korábban Crin Antonescu ügyvivő elnök és a kormányzó Szociálliberális Unió több politikusa is „kettős bojkottról” beszélt, utalva Orbán Viktor tusnádfürdői felhívására. Orbán a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján arra biztatta hallgatóságát: „hozzanak jó döntést, például úgy, hogy nem hoznak döntést”.
Az RMDSZ elnöke erről azt mondta: nem látta Orbán nyilatkozatát, de nem hiszi, hogy hatott. Előre tudni lehetett, hogy a Székelyföldön, ahogy Erdélyben másutt is alacsony lesz a részvétel, ez nem volt meglepetés – mutatott rá Kelemen Hunor.