Megmenekült a kövezéstől az iráni asszony

Mégsem kövezik meg az iráni Sakineh Ashtianit, a házasságtörésért elítélt kétgyermekes asszonyt. A hatósági közleményében az viszont nem szerepel, hogy a halálbüntetést más formában sem hajtják végre.

A 43 éves asszony először 2006 májusában került a bíróságok elé. Férje egy évvel korábban gyilkosság áldozata lett, Ashtiani pedig a vád szerint ezt követően két férfival is „bűnös viszonyt” folytatott, amiért 99 korbácsütést szabtak ki rá. A gyilkossági ügyben ezalatt folyt tovább az eljárás, és fölmerült a gyanú, hogy Ashtianinak már a férje életében házasságtörő kapcsolata lehetett, ami alkalmasint összefügghet a férj halálával. Az özvegy kényszer alatt tett, majd később visszavont beismerő vallomásán kívül azonban nem volt ellene más bizonyíték. Létezik ugyanakkor egy kiskapu az iráni büntetőjogban, amely szerint a bűnösség megállapításához bizonyíték híján „a bírák belátása” is elegendő. A bíróság 3:2 arányban bűnösnek találta az özvegyet, és az iszlám jognak megfelelően kövezésre ítélték házasságtörésért. Sem a fellebbezés, sem a kegyelmi kérvények nem jártak eredménnyel, az asszony 2007 óta halálsoron van. „Amíg a nemzetközi figyelem ráirányul, biztonságban van” – nyilatkozta a BBC-nek egy neve elhallgatását kérő, Oxfordban élő iráni újságíró.

Ashtiani ügyvédje és több emberjogi szervezet, köztük az Amnesty International (AI) a nemzetközi közösséghez fordultak segítségért. A tapasztalatok szerint az iráni igazságszolgáltatás általában enged a nyomásnak, 2002-ben kifejezetten meg is tiltották a további kövezések kiszabását. Az alsóbb bíróságok azonban egyszerűen nem vették figyelembe a moratóriumot. Az AI múlt heti jelentése alapján nyolc férfi és három nő vár jelenleg a sorsára, és 2006 óta legalább hat embert végeztek ki ilyen módon. Reményt az új, már a perzsa ország parlamentje előtt fekvő büntetőtörvény jelenthet, amelyben a kövezés nem szerepel a kiszabható büntetések közt.

A világon Kína után Iránban hajtják végre a legtöbb halálos ítéletet, tavaly összesen négyszázat. Ezekről Teherán azt állítja, nélkülözhetetlenek a közrend fenntartásához, és kizárólag a legnagyobb bírói körültekintés mellett alkalmazzák. A Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya, amelyet Teherán is aláírt, a legsúlyosabb bűncselekményekre korlátozza a halálbüntetést. Iránban az emberölést, a nemi erőszakot, a fegyveres rablást és a drogkereskedelmet büntetik halállal, valamint az „isteni törvények megsértését”, amelybe a házasságtörés is tartozik. Több szakértő szerint Iránban olyan nagy számú embert végeznek ki, az már messze túllépi az egyezségokmány szabta kereteket.

Iráni halálraítéltnek öltözött tüntető a londoni Trafalgar Square-en
A protester dressed as somebody about to be executed by stoning takes part in a protest in Trafalgar Square, London, on July 10, 2010, to highlight the punishment inflicted on people under the Iranian regime including Sakineh Mohammadi-Ashtiani who is allegedly to be stoned to death for adultery. Sakineh Mohammadi-Ashtiani, 43, was convicted in 2006 or 2007 and has already received 99 lashes, human rights watchdog Amnesty International said. Amnesty International UK warned on July 1 that her execution may be "imminent". In the past week, the European Union, Britain, France and the United States have urged the Iranian authorities to stay the execution. AFP PHOTO / CARL COURT
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.