Meglepődtek - mondja az OPCW magyar stratégiai igazgatója
Nagy megtiszteltetést jelent és felelősséget ró ránk a Nobel-békedíj, de az elismerés révén hatalmas támogatást is kapunk a munkánkhoz. A Nobel-békedíj megismerteti a Vegyifegyver Tilalmi Szervezetet (OPCW) az egész világgal, a brand híre pedig segít abban, hogy a tudományos és ipari körökben még nagyobb erkölcsi súllyal képviseljük: milyen etikai szabályok mentén kell bánni a kettős felhasználású, polgári és katonai célokra is alkalmazható vegyi eszközökkel – erről Zimonyi Attila, a hágai székhelyű OPCW stratégiai és politikai ügyekben illetékes igazgatója beszélt lapunknak.
Zimonyi elmondása szerint az oslói hír – miszerint az idén az OPCW kapta a Nobel-békedíjat – éppen a Végrehajtó Tanács ülése közben érkezett, ahol a diplomaták nagy tapssal fogadták a bejelentést.
A sikert meglepetésnek tartják annak ellenére, hogy már 11 óra előtt, az OPCW hágai székháza előtti – Zimonyi irodájából is jól látható – járdaszakaszon egyre több fotós, operatőr és riporter jelent meg.
A 189 tagállamot felvonultató OPCW fiatal szervezet, az 1997 áprilisában életbe lépett Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény végrehajtását felügyeli, az egyezmény létrejöttét közel negyedszázados tárgyalássorozat előzte meg. A sajtó és a közvélemény ugyan elsősorban a szíriai események kapcsán figyelt fel az OPCW-re. Zimonyi elmondása szerint azonban a díj odaítélésénél nagy súllyal eset latba az, hogy a világban ismert vegyifegyver-készletek nyolcvan százalékának felszámolása a szervezet munkatársainak közreműködése és ellenőrzése mellett zajlott.
A Nobel-békedíj elsősorban ennek a nem látványos, de a világunk biztonságosabbá tétele szempontjából kiemelten fontos munkának az elismerése. Azt, hogy a tömegpusztító fegyverek milyen jelentőséggel bírnak a nemzetközi politikában, jól mutatja, hogy a nukleáris energia békés célú felhasználását felügyelő Nemzetközi Atomenergia-ügynökség 2006-ban kapott Nobel-békedíjat.
A magyar diplomata február óta tölti be a stratégiai és politikai igazgatói posztot az OPCW-nél, korábban Bécsben, Genfben és New Yorkban dolgozott hazánk ottani ENSZ-képviseletein, ahol elsősorban leszerelési ügyekkel foglalkozott.