Megkezdődik a mentőfúrás

A tervek szerint ma este kell működésbe lépnie a chilei Atacama-sivatagban lévő San José-i réz- és aranybányánál az ausztrál gyártmányú Strata 950-es hidraulikus fúróberendezésnek.

A feladat egy 66 centiméteres átmérőjű alagút kifúrása, hogy azon egyenként felhozhassák a 700 méter mélyen rekedt 33 bányászt.  A mentőakció főmérnöke, Andre Sourgarret az AFP-nek azt nyilatkozta, hogy a fúró naponta legfeljebb 20 méternyi vájatot tud produkálni. Óvatos számítása szerint legalább 90 napba is tellhet a mentés, noha vannak szakértők,  akik szerint 60 nap elég lesz.

Napok óta közben B és C tervekről is beszámolnak a helyszínről tudósító riporterek. Így szó van arról, hogy a bányászok menedékhelyéhez elérő, s már működő három - egyenként 10-12 centiméteres átmérőjű - furat egyikét próbálják meg fokozatosan  kibővíteni, hátha így hamarabb célt érnek. A C terv szerint a bánya beomlott főbejáratánál is fúrnának, ám ez további földmozgásokat indukálhat. Laurence Golborne bányaügyi miniszter elismerte, hogy a szakértők mintegy 10 különböző eljárást tanulmányoztak a mentés felgyorsítására, ám az A terv szerinti alagútfúráson kívül biztonságosnak látszó megoldással egyelőre nem rendelkeznek.

Komoly feladat hárul a pszichológusokra, hogy átsegítsék a bányászokat a lelki mélypontokon. Hírek szerint szerdán érkezik a NASA-tól egy az űrhajósok tartós bezártságára szakosodott szakértői csoport, s a mentés vezetése kikéri a tengeralattjárókon tartózkodó orvosok tanácsát is. Tegnap a huszonötödik napot töltötték  már a mélyben, s ezzel - ha úgy tetszik - rekordot döntöttek: eddig megszakítás nélkül 25 napot töltött a föld alatt néhány kínai bányász 2009-ben.

A 33 chilei bányász egy hete léphetett első ízben kapcsolatba a külvilággal, azóta élelmiszert, gyógyszereket, miként leveleket is kapnak, s küldhetnek üzeneteket hozzátartozóiknak. Most vasárnap hosszabb videokapcsolat volt velük, közülük tizenketten álltak a kamera elé. Sokan családtagjaiknak üzenve elsírták magukat. Néhányan nem kívántak élni a lehetőséggel, de a háttérzajok alapján ők is viszonylag jó hangulatban voltak. Kiderült, hogy jónéhányan szenvednek az alkohol hiánya miatt. A mentési művelet vezetői ugyanakkor kitartanak amellett, hogy a lent rekedt vájárok sem alkoholt, sem dohányt nem kaphatnak, helyette vitamint és gyógyszert küldenek - írta az El País spanyol lap tudósítója.

Az AP hírügynökség szerint - a pszichológusok egyetértésével - már értesítették a bányászokat, hogy a hosszas várakozás monotóniáját a fúrás előrehaladottabb szakaszában komoly munka fogja megtörni: ugyanis el kell takarítaniuk azt a több ezer tonna kőtömeget, amely a fúrás következtében lezúdul.  A La Tercera chilei lap hétfői számában ugyanakkor már arról írt, hogy a mentés vezetői egy másik helyszínt javasolnak, mintegy 25 méterrel még mélyebben, a bányászok tartózkodására. Állítólag biztonságosabb, kevésbé párás, s a hőmérséklet nem haladja meg a 30 fokot, s nem csöpög a víz, mint a mostani menedékhelyen.

Laurence Golborne bányaügyi miniszter a fúrásnál. Csövet helyeznek be az ellátmányok lejuttatására.
Chile's Mining Minister Laurence Golborne (L) lowers a tube that will be used for sending supplies to miners trapped in a deep underground copper and gold mine at Copiapo, some 725 km (450 miles) north of Santiago August 29, 2010. Chile was looking at ways on Saturday to speed up the rescue of 33 miners trapped deep underground for 23 days who officials have said might have to wait three to four months to see the light of day. REUTERS/Ivan Alvarado (CHILE - Tags: BUSINESS ENERGY DISASTER ENVIRONMENT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.