Mégis bíróság elé állítják Malina Hedviget

A Nyitra megyei bíróság zárt körű tárgyaláson másodfokon érvénytelenítette az elsőfokú ítéletet, és elrendelte Malina Hedvig ügyének tárgyalását.

Tavaly az utóbbi verdiktet meghozó testület azért utasította el a volt csallóközi egyetemista ellen benyújtott vádindítványt, mert szerintük sérült az alperesnek a törvényes védelemhez való joga, éspedig azzal, hogy a pozsonyi Főügyészség nem fordíttatta le Malina Hedvig anyanyelvére a vádiratot, holott ő már több mint egy éve magyar állampolgár.

Az ügyben eljáró ügyész szerint ez nem az ő kötelességük, hiszen a bírósági eljárás egyik résztvevői. A mostani döntés indoklását a döntéshozók szerint egyelőre nem hozták nyilvánosságra, mert először a gyanúsított védőügyvédjének kézbesítik. Mária Piovarcí azt viszont megerősítette, hogy ezek után az elsőfokú bíróságnak ki kell tűznie a tárgyalás időpontját.

A csallóközi Malina Hedvig kálváriája 2006. augusztus 25-én kezdődött, amikor bántalmazták őt a dél-szlovákiai Nyitrán. Állítása szerint azért, mert a Konstantin Egyetem közelében levő parkban magyarul beszélt. A vizsgára induló egyetemi hallgatót a helyi kórházban látták el, majd pedig néhány napig saját kérésére, Dunaszerdahelyen ápolták. Egy héttel később személyleírást adott a bántalmazóiról, s a fantomkép szinte a megszólalásig hasonlított két, helybeli szélsőséges nézeteiről ismert kamaszra, akik azóta bizonyíthatóan több szélsőséges rendezvényen és verekedésekben vettek részt.

Mindkettőjük alibijének azonban a nyomozók különösebb ellenőrzés nélkül hitelt adtak. A rendőrség pedig példátlan gyorsasággal, már szeptember 10-én beszüntette a nyomozást azzal az indokkal, hogy bűncselekmény nem történt, az állítólagos sértett pedig nem mondott igazat.

Robert Kalinák belügyminiszter egy sajtótájékoztatón egyszerűen hazudozónak nevezte a leányt, Robert Fico kormányfő pedig rejtélyes titkosszolgálatok lehetséges manipulációiról szövegelt. Több szakértő érthetetlennek nevezte, hogy a független rendőrség képviselői helyett politikusok tájékoztattak a nyomozásról. Fél évvel később már hamis tanúzás alapos gyanúja miatt indítottak eljárást az egyetemista ellen.

Az egyik feljelentőről az oknyomozó újságírók rövidesen kiderítették, hogy évekig a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) alkalmazottja volt. A másik személy pedig néhány hét múlva öngyilkos lett. Malina Hedvig még abban az évben kiváló eredménnyel fejezte be tanulmányait. Nem sokkal később pedig férjhez ment, s azóta két gyermeket szült. 2011 szeptemberében Iveta Radicová kormánya egymondatos bocsánatot kért tőle, ő pedig visszavonta a strasbourgi emberjogi bíróságra benyújtott panaszát.

Az alku ellenére a főügyészség nem szüntette meg a nyomozást ellene, s ragaszkodott a fiatalasszony pszichiátriai kivizsgálásához. Állítólag azt akarták megtudni, vajon a csallóközi egyetemi hallgató milyen elmeállapotban volt 2006. augusztus 25-én és a későbbi kihallgatásai során, mennyire szavahihető. A zaklatások ellen élesen tiltakozott a Szlovákiai Helsinki Bizottság, valamint számos neves külföldi pszichiáter.

Malina Hedvig 2013 decemberében megkapta a magyar állampolgárságot. Tavaly, kora tavasszal Győrbe költözött.

Lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy nem a szlovák igazságszolgáltatás elől menekült, hanem két kiskorú gyermeke és a család nyugalma érdekében döntött így. Új lakóhelyén már nem kell tartania attól, hogy akár éjnek idején viszik el a rendőrök kihallgatásra vagy pszichiátriai intézetbe. Férje továbbra is főleg Szlovákiában vállalkozik.

A másodfokú testület döntését nem kommentálta, korábban viszont kijelentette, hogy a történtek ellenére bízik az elfogulatlan ítéletben, és tiszta lelkiismerettel áll a bíróság elé. Ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy a vádiratot az anyanyelvén tanulmányozhassa.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.